Pro lid kmene Ka'apor v Brazílii není ochrana Amazonského deštného pralesa pouze o klimatické změně nebo o divokých zvířatech. Jde jim o vlastní přežití. „To v lese spočívá náš život. Bez lesa nejsme Ka'apor. Ka'apor znamená obyvatelé lesa, a proto musíme les bránit,“ vysvětluje náčelník této komunity.

Ka'apor Indians setting up trap cameras in areas used by illegal loggers to invade the indigenous territory.

V poslední době jejich země potřebovala bránit často. Kmen Ka'apor žije ve fragmentu Amazonského pralesa, v domorodé oblasti Alto Turiaçu, který je obklopen odlesňými oblastmi. A tento fragment lesa se stále zmenšuje s tím, jak roste globální apetit po amazonském dřevě.

Alto Turiaçu Indigenous Landklikněte pro zvětšení

Těžaři se plíží do Alto Turiaçu ilegálně – prořezávají si cesty do pralesa a odvážejí hodnotné druhy stromů. Za méně než tři desetiletí lidé Ka'apor kvůli ilegální těžbě dřeva ztratili 8 % své půdy. Mezitím těžařští zločinci vydělávají tak, že používáním podvodných dokumentů prodávají zakázané dřevo na evropský a americký trh.

Navzdory desítkám let proseb k úřadům brazilská vláda udělala dosud pro ochranu jejich země příliš málo. Proto se lidé kmene Ka'apor rozhodli vzít věci do svých rukou. “Podnikáme vlastní kroky, protože prales je naším domovem,” říkají. Od roku 2013 podnikají vůdci kmene Ka'apor to, v čem vláda Brazílie selhala – koordinují své vlastní průzkumné aktivity, aby zastavili ilegální těžbu dřeva v Alto Turiaçu.

Ka'a usakha', v překladu lesní strážci, hlídkují na svém území, aby pátrali po známkách destrukce. Některé rodiny z kmene Ka'apor se dokonce přestěhovaly ze svých vesnic, aby žily u cest nejvíce využívaných těžaři, a mohly se tak stavět mezi tyto těžaře a svůj prales. Ačkoliv sice tyto odvážné akce pomáhají omezovat odlesňování, lid Ka'apor za ně platí velkou cenu a vystavuje se rizikům.

Přidejte se k Ochráncům pralesů!

Podle Indigenous Missionary Council (CIMI) byli čtyři lidé z kmene Ka'apor zabiti a patnáct vůdců bylo napadeno během posledních čtyř let. Eusébio Ka'apor, jeden z nejaktivnějších lídrů této komunity v boji proti odlesňování, byl tento rok zastřelen, když se vracel z návštěvy svého syna. Tento zločin dosud nebyl místními autoritami náležitě prošetřen. Ka'apor riskují všechno, co mají, aby ochránili svou zem a své dědictví. Nyní ale začnou být jejich hlídky mnohem bezpečnější a možná i efektivnější.

Ka'apor Indians setting up trap cameras in areas used by illegal loggers to invade the indigenous territory.

Greenpeace Brazílie vyslyšelo potřeby lidu Ka'apor a společně s jejich hlavními představiteli začalo hledat bezpečnější způsoby jak chránit jejich zemi pomocí technologií vzdáleného průzkumu. A letos v srpnu se lidé Ka'apor a aktivisté Greenpeace sešli v Alto Turiaçu, aby proměnili společné plány v realitu.

Les hlídají kamery

Greenpeace a lidé Ka'apor společně vytvořili přesnější mapu krajiny a nainstalovali kamery s pohybovými a teplotními senzory, které budou dokumentovat invaze těžařských nákladních vozů do teritoria Ka'apor. Greenpeace také těmto domorodým obyvatelům poskytlo elektronická sledovací zařízení, pomocí nichž budou moci monitorovat nákladní auta těžařů projíždějící dovnitř a okolo domorodého území Alto Turiaçu.

Tato nová příležitost sledování ilegální těžby dřeva „z dálky“ činí ochranu lesa pro aktivisty z kmene Ka'apor bezpečnější a přináší více informací, než kolik měli kdy předtím. Teď mohou skutečně najít a zastavit ilegální aktivity.

A protože tyto nástroje získávají surová data o ilegální aktivitě těžařů v regionu, mohou odhalit, o jak pronikavý problém se jedná, a vyvinout tak tlak na brazilskou vládu, aby začala jednat.

Budoucnost Alto Turiaçu 

Ačkoliv tento nový systém dává lidu Ka'apor výhodu nad těžaři, nejlepší dlouhodobé řešení vedoucí k ukončení odlesňování v Amazonii musí přijít od brazilských politiků. Autority musí napravit „díry“ v systému, které umožňují pašovat ilegální dřevo, a zajistit plnou a efektivní ochranu všech domorodých oblastí v zemi.  

Greenpeace také vyžaduje, aby se všichni, kdo kupují dřevo z Amazonie, nespoléhali na oficiální dokumenty a aby zajistili, že amazonské dřevo uloupené z domorodých oblastí nefiguruje v jejich dodavatelských řetězcích. Amazonie začne být v bezpečí před ilegální těžbou až poté, co vláda posílí vymáhání zákonů a až se uzavře trh s ilegálním dřevem. Do té doby bude lid kmene Ka'apor vše bedlivě sledovat.

Marina Lacorte je pralesní kampaniérka v Greenpeace Brazílie.