Dnes jsou to přesně tři měsíce, co jsem spolu se 7 500 lidmi z celé Evropy stála v osm kilometrů dlouhém lidském řetězu na německo-polské hranici, abych podpořila odpor místních lidí proti novým uhelným dolům.

Protože jsem Švédka, měla ta akce pro mě jeden hlubší význam – byl to totiž právě Vattenfall, energetická společnost vlastněná švédským státem, kdo měl v úmyslu v této oblasti otevřít pět nových dolů. Chtěla jsem dát jasně najevo, že špinavé plány Vattenfallu se nedějí mým jménem. Od té doby se mnoho věcí změnilo. Uhelné doly ve východním Německu se staly nejdiskutovanějším environmentálním tématem ve švédských volbách, které se konaly toto září.

A výsledek? Nová švédská vláda odmítá další uhelnou expanzi firmy Vattenfall.

Švédským státem vlastněná společnost Vattenfall je už dlouhou dobu v centru zájmu švédských a německých ochránců životního prostředí. Vattenfall vlastní čtyři uhelné elektrárny, které každý rok vypustí do atmosféry 88,4 milionů tun CO2. To je téměř dvojnásobek emisí celého Švédska. Protože jediným vlastníkem firmy je švédský stát, je oprávněně nazývána největší švédskou klimatickou výzvou. Dosavadní emise totiž Vattenfallu zjevně nestačily a chtěl proto v Německu otevřít pět nových uhelných dolů, které by zásobovaly jeho elektrárny nejméně do roku 2050.

Plány Vattnefallu otevřít nové uhelné doly spustily vlnu protestů veřejnosti po celém Švédsku. Více než 50 000 lidí podepsalo petici adresovanou vládě a průzkum veřejného mínění ukázal, že 77% Švédů odmítá, aby jejich energetická společnost investovala do špinavého uhlí. Díky intenzivní kampani ve Švédsku i v Německu se uhelné zájmy Vattenfallu nakonec staly jedním z nejdiskutovanějších témat v předvolebních debatách. Ve všech pěti velkých rádiových a televizních debatách si předsedové stran vyslechli otázky, co si myslí o Vattenfallu a jeho uhelném byznysu, a zda by v něm měl Vattenfall pokračovat či nikoli. Všechny politické strany se shodly, že Vattenfallu by mělo být zakázáno, aby budoval další uhelné elektrárny. Předseda Strany zelených prohlásil, že zákaz otvírání nových dolů bude jejich prvním rozhodnutím, pokud se dostanou do vlády, a předseda Sociálních demokratů řekl, že by Vattenfall nové doly otevírat neměl.

Ve volbách 14. září vyhrál tzv. červeno-zelený blok a následně sociální demokraté se Stranou zelených sestavili minoritní vládu. Ve vládním prohlášení uvedl nový předseda vlády Stefan Löfven, že by Vattenfall měl produkovat více energie z obnovitelných zdrojů. O pár dní dříve se Zelení a sociální demokraté shodli, že Vattenfall by měl zastavit svojí plánovanou  uhelnou expanzi. Podle Strany zelených to znamená, že bude zastaveno otvírání nových dolů. Greenpeace teď bude naléhat na vládu, aby oficiálně potvrdila, že smyslem této dohody je zastavení otvírání nových dolů v Německu a že přiměje Vattenfall, aby podle toho jednal.

Až budou plány na otvírání nových dolů definitivně zastaveny, budeme prosazovat, aby bylo v nových stanovách firmy Vattenfall uvedeno, že tato společnost bude usilovat o 100 % výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Autorka blogu :Em Peterssonová, vedoucí energetické a klimatické kampaně, Greenpeace Nordic