Není vše tak černé, jak by se mohlo zdát. Hnutí za práva domorodých obyvatel a čistého životního prostředí bylo například v právě uplynulém roce silnější než kdy předtím. Ukázalo se, že když spolu bojují David a Goliáš v reálném životě, informace se šíří, lidé poslouchají a pravda nakonec vyjde najevo.

  • Plánovaná výstavba obří přehrady v srdci Amazonie byla zrušena – skvělé vítězství pro komunitu Munduruku a více než 1,2 milionu lidí po celém světě, kteří podpořili kampaň proti stavbě.

  • Inuité z Clyde River se v Kanadě obrátili k nejvyššímu soudu, protože vláda bez jakékoliv konzultace s nimi vydala licence pro těžbu ropy v oblasti, kde žijí.

  • A pro lidi z kmene Siouxů z rezervace Standing Rock a jejich spojence se odhodlání a vytrvalost vyplatily. Po náročné a napjaté bitvě byla zamítnuta licence na výstavbu ropovodu Dakota Access Pipeline, vedoucí přes jejich posvátné území.

A water protector holds up an eagle feather in front a line of police at a camp near the Standing Rock Reservation.
Ochránce vody drží orlí pero. Stojí před zástupem policie v táboře poblíž Standing Rock rezervace.

A tak má snaha postavit se velkým znečišťovatelům smysl.

Tento rok, vlna soudních sporů – na Filipínách, v Nizozemsku, Norsku, Pákistánu, Peru, Švýcarsku a USA – nabrala na obrátkách. Mají za cíl udržet fosilní paliva v zemi, a zajistit tak stabilní klima a zdravé životní prostředí.

Přeživší katastrof, místní komunity, původní obyvatelé, zemědělci, mládež i babičky se nevzdávají a stojí společně bok po boku, protože těžařské společnosti a vlády odmítají chránit a respektovat jejich lidská práva.

Obnovitelné zdroje vítězí ...

Síla slunce se nedá zastavit! Obnovitelné zdroje stále rostou. Zpráva International Energy Agency (IEA) ukazuje klesající spotřebu uhlí a výrazný nástup energie z obnovitelných zdrojů, které nám dávají možnost zabránit nejhorším dopadům klimatických změn.

...a srazily uhlí na kolena!

Dlouhodobá čínská kampaň na snížení spotřeby uhlí se odráží i v celosvětovém měřítku:

  • Vietnam se zavázal k rozvoji bez uhlí a zrušil plány na 70 nových uhelných elektráren.

  • Prezident Obama vydal v USA moratorium na nové uhelné projekty.

  • Byly uzavírány doly a rušeny těžební povolení v Polsku, Rumunsku, Belgii a Izraeli; v Nizozemsku, Francii, Brazílii a Indii nadále tlačíme na vlády, aby uzavřely i své doly.

Coal plant in Yulin, Shaanxi province
Uhelná elektrárna v Yulinu, provincie Shaanxi

Ropných vrtů stále ubývá...

Společnost BP chystala u australského pobřeží svůj "Deepwater Horizon verze 2.0", kde chtěla umístit své ropné vrty. Díky neustálému nátlaku a peticím se nám podařilo, aby BP své plány zrušilo.

Statoil své plány také změnil a vrtat na západním pobřeží novozélandského Severního ostrova nebude! Tlak je ale potřeba ještě zesílit, protože Statoil místo toho plánuje své vrty umístit jinam.

A to nejlepší nakonec! Obama a Trudeau zakázali v některých částech Atlantiku a Severního ledového oceánu hloubkové vrty. To je skvělá zpráva nejen pro místní domorodé obyvatele, ale i pro všechny živočichy žijící v těchto oblastech.

...a lesy byly zachráněny

85 procent zalesněných oblastí pralesa Great Bear Rainforest (území větší než Belgie) bylo zachráněno před těžbou.

Amazonský deštný les bude i nadále chráněn před kácením za účelem rozšíření sojových plantáží. Dočasné moratorium na soju bylo v Brazílii prodlouženo na neurčito. Je to velká zpráva pro Amazonii, domorodé obyvatele i pro všechny z nás, co bojujeme za konec kácení pralesů.

A další skvělá zpráva přišla z Číny: před ilegální těžbou byly uchráněny pandy v sečuanském parku Giant Panda Sanctuaries (součást světového dědictví UNESCO). Čínská pobočka Greenpeace totiž odhalila překvapivou skutečnost - bylo zde vykáceno 3200 akrů lesa kvůli získání plochy pro pěstování vzácných dřevin. Na základě tohoto odhalení se sečuanská lesní společnost zasadila o ochranu pand a zdejšího přírodního území před bezohledným ničením.

Větší ochrany si užívají i mnohá zvířata..

Aktivity Greenpeace, domorodých komunit a dalších environmentálních organizací vyústily ve zrušení islandského lovu plejtváků.

V některých částech Kanady byla zakázána technika seismických výbuchů.

A mnoho mořských tvorů získalo dlouho očekávanou ochranu a útočiště v obřích rezervacích na Havaji i v Rossově moři u Antarktidy.

Další zákazy přicházely...

Omezení nadužívání mikroplastů, jednorázových plastů a plastových obalů postupně přicházelo z Francie, Maroka, Nizozemí a Indonésie.

Německý supermarket Aldi Sud přestal do svého řetězce dodávat ovoce a zeleninu, na kterou byly použity pesticidy škodící včelám.

Rybářský průmysl přijal mezinárodní moratorium na rybaření v Barentsově moři, které bylo až donedávna zcela zamrzlé a má přibližně dvojnásobnou rozlohu Francie.

About 0.5mm or smaller in size, these tiny beads really pack a punch, running scot-free into our oceans and impacting marine life.
Přibližně 0,5 mm či menší. Tak malé jsou tyto kuličky, které se bez povšimnutí dostanou do oceánů a ovlivňují veškerý mořský život.

…a to nejpodstatnější? Svět konečně dosáhl globální klimatické smlouvy.  

I přes silný odpor klimatických skeptiků svět dosáhl velkého úspěchu, když ke konci roku 118 zemí ratifikovalo Pařížskou klimatickou dohodu. Nyní máme naději, že můžeme zmírnit dopady klimatických změn a dočkat se zelenější a mírumilovnější planety.

2016 byl ale pouze startem velkých environmentálních změn. Pojďme v nich pokračovat i v roce 2017!

Shuk-Wah Chung je editorkou v Greenpeace Jihovýchodní Asie.