Za dva týdny učiní arktická komunita Clyde River svůj doposud největší krok k ochraně svých inuitských práv - práva rozhodovat o tom, jaký typ rozvoje bude povolen v jejich teritoriu, a práva chránit svůj domov a kulturu před těžbou ropy.

Inuitská komunita s o něco více než 1 000 obyvateli je vše, co stojí v cestě mezi kanadskou Arktidou a devastující formou těžby ropy zvanou seismické výbuchy, během nichž jsou do oceánu vystřelovány hlasité výbuchy za účelem nalezení ropy pod mořským dnem. Úžasní živočichové jako běluhy, narvalové a velryby grónské mohou být těmito ničivými výbuchy zraněni, nebo dokonce zabiti.

Letecký pohled na Clyde River během léta.
Letecký pohled na Clyde River během léta.

Sam Ford Fjord. Zvířata obývající tento region jsou ohrožena seismickými výbuchy.
Sam Ford Fjord. Zvířata obývající tento region jsou ohrožena seismickými výbuchy.

Vláda, která dala skupině společností hodlajících těžit ropu v Arktidě zelenou, k tomu nezískala souhlas této komunity a dostatečně s ní věc nekonzultovala - na což mají Inuité jakožto domorodí obyvatelé právo zaručené kanadskou ústavou i Deklarací práv domorodých obyvatel OSN (kterou kanadský premiér Justin Trudeau slíbil zavést). A to je to, co lidé z Clyde River řeknou 30. listopadu u Nejvyššího soudu Kanady.

Pro Clyde River je úsilí proti těžbě arktické ropy záležitostí práva na jídlo. Seismické výbuchy ohrožují mořské živočichy, na kterých jsou Inuité životně závislí. Ceny potravin tam, kde žijí, mohou být o šokujících 140 % vyšší než na jihu Kanady a 60 % dětí z Nunavutu žije v domácnostech trpících nedostatkem potravin (například plechovka hrachové polévky může stát $11.89, tj. asi 300 Kč)! Bez tradičního venkovského jídla, které je nedílnou součástí inuitské kultury, by mnoho rodin trpělo hladem.

Irene Jonas se svými dětmi Troy a Audrey v komunitním domě v Clyde River.
Irene Jonas se svými dětmi Troy a Audrey v komunitním domě v Clyde River.

Případ Clyde River bude slyšen společně s případem domorodé komunity Chippewas of the Thames, která se postavila za ochranu své půdy a vody před riskantním ropovodem Line 9 na distribuci dehtových písků. Tato komunita rovněž bojuje proti neschopnosti vlády dostatečně s nimi věc konzultovat.

Kanadský Nejvyšší soud je jedním z nejcitovanějších soudů na světě. Rozsudky by mohly mít dalekosáhlé důsledky - napříč Kanadou i po celém světě. Je však stále méně času na to, abychom ukázali premiérovi Trudeau, že aby splnil své sliby a napravil poškozené vztahy s domorodými obyvateli, musí začít skutečně jednat.

Odvážné a historické úsilí Clyde River můžete podpořit podepsáním petice a sledováním facebookové stránky komunity, kde se dozvíte více o jejich snaze o ochranu jejich arktického domova před dopady seismických výbuchů. Budeme slyšet po celém světě a postavíme se po boku této komunity - požádáme premiéra Trudeau, aby dostál svým závazkům k respektování práv domorodých obyvatel a ochraně životního prostředí.