Ruská vláda v listopadu zakázala vypalování suché trávy na zemědělské půdě a v chráněných lokalitách. To může znít trochu triviálně, obzvlášť pro ty, kteří nikdy neviděli lesní požár na vlastní oči nebo neměli šanci přidat se k hasičům v boji proti ohni. Povím vám svůj příběh o tom, jak jsem svou troškou pomohl ve velkém boji. 

Požár suché trávy v Přírodní rezervaci Astrakhan © Igor Podgorny / Greenpeace

Když v roce 2010 smog z hořících rašelinišť zahalil i můj domov v Moskvě, mohl jsem jen stěží vyjít z domu. V době, kdy se 50 000 předčasných úmrtí stalo daní za lesní požáry, jsem pracoval jako právník. Nevěděl jsem nic o Greenpeace.

Nevěděl jsem, že tým Greenpeace Rusko tou dobou klepal na každé vládní dveře a varovalo před hrozící katastrofou. Vláda však reagovala tím, že nazvala Greenpeace „panikáři“ a úředníci byli přesvědčeni, že mají situaci pod kontrolou. Ale to rozhodně neměli…

Každé jaro obyvatelé Ruska žijící na venkově začnou vypalovat suchou trávu – jedná se o tradiční metodu získávání půdy pro zemědělské účely. Tato praktika však každý rok způsobuje tisíce lesních požárů a vyúsťuje ve skutečnou katastrofu s hrozivými následky, jakými jsou ztráty na životech a devastace životního prostředí. Současně jsou požáry drasticky zhoršovány změnou klimatu…

V roce 2010 články v novinách připomínaly zprávy z války – vyhořelé vesnice a ztráty na životech. Tisíce lidí přispívaly do sbírky na zboží, potraviny a peníze pro oběti požárů. Já jsem společně se svým kamarádem usoudil, že si potřebujeme očistit svou karmu a že se proto vydáme na jeden nebo dva dny hasit požáry jako dobrovolníci. Poté se můj život obrátil naruby…

Dobrovolníci se snaží uhasit požár suché trávy v Přírodní rezervaci Astrakhan 12/03/2015 © Igor Podgorny / Greenpeace

V roce 2011 jsem se vlivem náhody připojil k Programu proti požárech v divočině Greenpeace jakožto dobrovolník a v roce 2012 jsem se stal již zaměstnancem Greenpeace. Dobrovolníci jsou však páteří tohoto programu. Bojují s plameny, řídí naše auta, spravují a vylepšují vybavení. V ruské pobočce Greenpeace bylo vyškoleno více než 300 dobrovolníků (včetně cizinců). Tito lidé trávili své dovolené a volný čas tím, že vstávali v 5 hodin ráno a podnikali několik set kilometrů dlouhou cestu ve zrezivělé dodávce, aby se postavili na stráž a hasili lesní požáry. Týdny žili v tvrdých podmínkách a dohlíželi na hranice Přírodní rezervace Atstrakhan. Bojovali s plameny i dvakrát vyššími, než jsou oni sami.

Dlouhých šest let protipožární program ruského Greenpeace tvrdě pracoval na tom, aby dosáhl zákazu vypalování trávy. Spočítali jsme, že na jaře probíhá 90 % lesních požárů, protože místní lidé pálí suchou trávu, a každý rok kvůli tomu shoří 5-6 milionů hektarů lesa.

660 dní bojovali proti plamenům

Za posledních 6 let strávil protipožární tým Greenpeace 660 dní v terénu v boji proti plamenům. Během naší výpravy nám pomáhalo 300 dobrovolníků a naši práci umožnilo 500 dárců. Pokryli jsme 300 000 kilometrů a uhasili 300 požárů.

Pořádali jsme také osvětové programy jako „Jaro bez ohně“, jehož cílem byla podpora farmářů při přecházení na bezpečnější způsoby přípravy půdy pro její obdělávání, jako je sekání trávy spíše než její vypalování.

Více než 200 000 lidí nás podpořilo zasláním dopisu prezidentu Putinovi, kterého žádali o uvalení zákazu na vypalování trávy. Tato veřejná podpora požadavků Greenpeace konečně přinesla vítězství.   

Od této chvíle mají místní úřady a policie právo zabránit jakémukoliv druhu vypalování trávy. Když nyní zákaz vešel v platnost, každý, kdo způsobí požár, bude souzen jako žhář. Očekáváme, že tento nový zákon pomůže změnit prastarý zvyk. Klíčový krok, který by měl pomoci ochránit naše lesy.

Přírodní rezervace Astrakhan 2/03/2015 © Igor Podgorny / Greenpeace

Tento blog má být osobním příběhem toho, jak se z právníka stal hasič. Vybavuji si hodně zážitků z požárů, proti kterým jsem bojoval. Ale abych byl upřímný, tento příběh vítězství není osobní. Je to příběh tisíců lidí, kteří toto vítězství umožnili. Děkuji vám. 

Anton Beneslavsky pracuje jako lesní kampaniér a hasič v Greenpeace Rusko.