V neděli 17. března jsme se u příležitosti mezinárodního dne Clean up the world - Ukliďme svět i s přáteli sešli na okraji Prokopského údolí. Málokdo ví, že se jedná o výběžek Českého krasu a že se tu nachází množství zkamenělin a různé druhy vápenců. Bohužel se stalo i cílem bezohledných vandalů, kteří do něj vyváželi odpad.

Sešlo se nás skoro dvacet. Vybaveni pytli a pevnými rukavicemi jsme se pustili do sběru odpadu. Příroda mile překvapila příjemně slunečným dnem, a tak práce šla dobře od ruky. Prvním vytipovaným místem byl příkop zarostlý křovím poblíž vstupu do chráněné oblasti nedaleko Velké Ohrady.

Clean up the world - Ukliďme svět

Ač se to na první pohled nezdálo, odpadků v něm bylo nečekaně hodně. Samotné nás překvapilo, co všechno jsou lidé schopni odhodit. Kromě všudypřítomných plastových lahví, tašek a plechovek jsme našli například i televizní obrazovku, záchodovou mísu, starý telefon nebo sud s betonem. Rozumně uvažující člověk nepochopí, kdo si mohl dát takovou práci, aby je do lesa odvezl.

S ubíhajícím časem se hromada nashromážděného a roztříděného odpadu tak zvětšila, že se ani nevešla do připravené dodávky a museli jsme ji odvézt nadvakrát. To už ale většina z nás vyrazila dál, hlouběji do Dalejského údolí a po cestě čistila bezprostřední okolí.

Nejtěžší část byla stále před námi. Průzkumná jednotka o několik dní dříve narazila na starý vrak trabantu v lomu Požáry. Jak se tam dostal, je záhadou. Za dozoru našich zkušených lezců jsme trabanta bezpečně vytáhli z jeskyně ve skále a s pomocí lan ho po několika pokusech vynesli z lomu. Tam už ho čekalo rozřezání, přidání k ostatním vysbíraným odpadkům a cesta do sběrného místa. Tam, kam patří.

Clean up the world - Ukliďme svět

Na všech z nás byla vidět radost z úspěchu, ale také velká únava. Naštěstí byla cesta zpět do města na MHD docela snadná. Vše by bylo ještě lepší, kdyby zpáteční cesta nevedla kolem několika dalších míst s odpadky. Snad alespoň už nikdo nebude další přidávat. Práce je ale v Prokopském údolí stále dost, takže se klidně nechte námi inspirovat a vyčistěte aspoň malý kousek svého světa.

Clean up the world - Ukliďme svět