V nejsevernějším cípu Brazílie, kde se řeka Amazonka vlévá do moře, byl objeven nový přírodní úkaz - skrytý korálový útes - a to v oblasti, kde nikdo nevěřil, že se může nějaký vyskytovat. Jelikož bahnitá voda z Amazonky kalí mořskou hladinu a proniká sem jen málo světla, je šance na výskyt korálového útesu s rozmanitými mořskými druhy v této oblasti malá.

Ale přesně tam byl Amazonský korálový útes nalezen a jde o zcela unikátní a nevídaný objev. Útes samotný je obrovský, jde o zhruba 9500 čtverečných kilometrů živých organismů včetně gigantických mořských hub (přes 2 metry) a korálových řas s obsahem rhodolitu.

 

O útesu se ví od roku 2016, kdy o něm vydala článek skupina vědců. Experti věří, že Amazonský korálový útes, který se táhne podél Brazílie až k hranicím s Francouzskou Guyanou, by mohl být zcela novým mořským biomem. Vědci nadále prozkoumávají útes a nové druhy v něm objevené.

The Greenpeace Esperanza on the Amazon river

:. Loď Esperanza na expedici, která mapuje krásy nově objeveného korálového útesu.

Bohužel je tento přírodní úkaz již záhy po svém objevení v ohrožení. Ústí řeky Amazonky v brazilských vodách se má stát novou oblastí expanze ropného průmyslu. Těžařské společnosti Total a BP chtějí v oblasti zahájit průzkumné vrty. Jedno z ropných ložisek, vlastněné společností Total, je pouze osm kilometrů od útesu, kvůli čemuž je případná těžba nebezpečná. A jednání o vládních povolenkách již byla zahájena.

Amazon River Mouth map

:. Útes je v místech, kde se Amazonka vlévá do moře.

Těžba ropy v oblasti znamená bezprostřední a konstantní riziko havárie a úniku ropy do celé oblasti. To představuje hrozbu nejen pro útes samotný, ale i pro ekosystém celého povodí ústí Amazonky. Tato lokalita je důležitým místem výskytu kapustňáka širokonosého, želvy pralesní a vydry obrovské - což jsou druhy, které jsou už nyní do určité míry ohrožené vyhynutím dle seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) z roku 2014.

A proto potřebujeme Amazonský korálový útes ochránit!

American manatee in the Amazon

:. Kapustňák širokonosý nemá ropu rád.

Naším prvním úkolem je korálový útes prozkoumat a podělit se s vámi o naše zjištění. - takže jsme vypluli na lodi Esperanza na expedici, abychom poprvé v životě Amazonský korálový útes viděli na vlastní oči. Posádka lodi a odborníci na podmořský život právě teď zkoumají útes zblízka v malých ponorkách.

Jedná se o nevídanou a velmi důležitou misi, která by mohla zajistit ochranu korálového útesu a ústí Amazonky. Požadujeme totiž, aby se ropné společnosti vzdaly svých nároků na těžbu v této oblasti.

 

Thais Herrero je komunikační spojka lodi Esperanza.
Za překlad děkujeme dobrovolníkovi Štěpánu Richterovi.