V uplynulých dvou týdnech se zástupci různých světových vlád sešly v australském Hobartu, aby řešily vyhlášení nové rezervace v Jižním ledovém oceánu. Jenže vyjednávání selhala. Přestože 22 z 25 delegací podporovalo vznik rezervace ve Weddelově moři, zástupci Norska, Číny a Ruska sehráli roli v jejím zablokování. Ruští a čínští vyjednavači dokonce používali různé zdržovací taktiky a sabotovali i vědeckou diskuzi, která rozhodnutí předcházela.

Rozhodnutí Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy nechává unikátní divoký život v Antarktidě nechráněný před průmyslovým rybolovem, znečištěním a změnami klimatu.

Komise se skládá z 24 zemí doplněných o Evropskou unii. Jejím posláním je především ochrana mořského života ve vodách kolem Antarktidy, které nepatří žádnému konkrétnímu státu. Aby ovšem komise dosáhla nějakého rozhodnutí, musí být jednomyslné, to znamená, že i malá skupinka států může aktivity komise vetovat. A to se právě stalo.

Pokud se práce komise nezlepší a bude i nadále selhávat, musíme si připustit, že tudy cesta nevede a že zde se nějakého progresivního řešení nedočkáme.

Nová naděje pro oceány

Jednání antarktické komise minulý týden bylo zklamáním, ale není to konec cesty. Přes 2,7 milionu lidí se přidalo ke kampani za ochranu Antarktidy a toto hnutí je silnější než kdy předtím. A i bez finálního schválení se podařilo několik zásadních věcí:

  • Rybářské firmy, které v Jižním oceánu těží drobné korýše (kril), se zavázaly, že se budou vyhýbat oblastem s výskytem velryb a poblíž kolonií tučňáků. Zároveň podpořily požadavek Greenpeace na vznik rezervací v Jižním ledovém oceánu. Tyto rybářské firmy zastupují 85 procent celého průmyslu.
  • Společnosti, které odebírají potravinové doplňky z krilu začaly mluvit o způsobech, jak ho nahradit. Velká britská firma Holland & Barett například nahradila veškeré výrobky z krilu šetrnějšími rostlinnými alternativami.
  • Organizace Greenpeace provedla unikátní průzkum mořského dna a zmapovala čtyři jedinečné ekosystémy, které nyní budou díky důkazům o jejich zranitelnosti chráněné. 
  • O potřebě chránit Antarktidu a o kampani Greenpeace se mluvilo na valném shromáždění Organizace spojených národů.
  • Výzkum Greenpeace odhalil přítomnost plastových částeček a chemikálií i v odlehlých koutech Antarktidy. 

Greenpeace bude i nadále pracovat na kampani na ochranu Antarktidy. To je ale jen začátek.

Aby se mohly naše oceány uzdravit a odpočinout si od průmyslového lovu, musíme chtít víc než jen jednu rezervaci v Antarktidě. Musíme úplně změnit systém, jakým se o oceány staráme.

Brzy budeme mít příležitost. Právě vzniká nová globální smlouva o oceánech na půdě OSN, která by mohla vytvořit rámec pro vznik obrovských chráněných území pokrývajících třetinu celkové plochy všech oceánů. A na půdě OSN stačí, když smlouvu podpoří většina států. A to se ostatně stalo i při hlasování minulý týden - drtivá většina zemí vznik oceánské rezervace totiž podpořila.

Globální smlouva o oceánech by mohla být obrovským úspěchem a mohla by se stát základním kamenem pro ochranu oceánů. A my jí teď můžeme pomoci na svět.

Malachi Chadwick je digitální koordinátor oceánské kampaně Greenpeace UK.