Zatímco píšu tento text, pluje loď Greenpeace “Arctic Sunrise“ na jih. Po dobu nadcházejících tří měsíců bude posádka pracovat bok po boku s týmem fotografů, filmových tvůrců, vědců a novinářů z celého světa, aby vytvořila kampaň za vyhlášení největší chráněné oblasti světa: rezervace Antarktického oceánu.

:. Zvětralý ledovec v Antarktickém oceánu, 2008

Antarktida je domovem pro mnoho volně žijících zvířat. Velryby, tučňáci a obří hlavonožci jsou jen některé z mnoha živočichů, kteří toto místo nazývají svým domovem. Není to však důležité jenom pro zvířata – zdraví našich oceánů zajišťuje správné fungování naší planety a poskytuje živobytí miliardám lidí. Hrozby nadměrného rybolovu, znečištění plastem a změny klimatu však znamenají, že naléhavě potřebujeme síť rezervací po celém světě, abychom obnovili zdraví našich oceánů.

Tento rok máme možnost vytvořit největší chráněnou oblast světa. A to je ten důvod, proč vyrážíme na moře.

Objevování dříve nevídaných částí mořského dna i dokumentování dopadu, který má změna klimatu a rybolov na kolonie tučňáků, je jasné, že to bude unikátní plavba. Přiblížíme vám charismatický život na Antarktidě a také vás seznámíme s vášnivými vědci, kteří zasvětili svůj život, aby jej ochránili. A to proto, že potřebujeme abyste se k nim přidali.

Čas na ochranu Antarktidy se krátí

Je myslím na místě říci, že většina z nás pracuje dobře s vidinou na deadline. Něco na konečném termínu nám pomáhá se soustředit a podněcuje kreativitu. A teď máme termín nový: říjen 2018. 

Za pouhých devět měsíců se setká antarktická oceánská komise, aby projednala, zda vytvoří největší chráněnou oblast světa. Do té doby je na nás, abychom členy této komise přesvědčili, aby dali stranou svoje rozdíly a vytvořili bezpečné útočiště pro tučňáky císařské i kroužkové, plejtváky obrovské, kalmary Hamiltonovy i všechny ostatní zvířata Antarktidy.

:. Tučňáci kroužkoví v Antarktickém oceánu, 2008

Máme devět měsíců na to, abychom ukázali vůdcům po celém světě, jak moc je důležité chránit oceán: víc než kdy předtím. A to kvůli zvířatům, která oceán nazývají svým domovem, kvůli prevenci těch nejhorších dopadů změn klimatu a kvůli živobytí více než poloviny lidí na této planetě, kteří jsou závislí na oceánu jako zdroji potravy.

Kampaň za ochranu našich oceánů nebyla nikdy silnější a každým dnem přibývá důkazů o tom, jak jsou zdravé oceány životně důležité pro naši budoucnost.

Toto rozhodnutí budou dělat vedoucí představitelé zastupující 24 států a EU. Během následujících měsíců jim budeme posílat tuto zprávu: cesta za záchranou naší modré planety začíná na Antarktidě.

Pomozte tvořit historii 

Zatímco v týmu směřujícím na jih je nás jenom pár, vy z něj můžete udělat tým milionů lidí. Vy můžete pomoci přesvědčit politiky po celém světě, aby spolupracovali pro dobro našich oceánů.

:. Posádka na palubě lodi Arctic Sunrise před odjezdem na Antarktidu, 2018

Budeme pracovat s vědci na objevování nových míst výskytu na dně Antarktického oceánu, budeme mapovat aktivity rybářských lodí, které těží kril - miniaturní korýše, na nichž jsou zdejší velryby a tučňáci závislí. Ale nakonec to budete vy a vaše podpora, která přinutí politiky poslouchat.

Podepište globální petici Greenpeace za vyhlášení antarktické rezervace ve Weddelově moři. A vyzvěte přímo politiky, kteří se na rozhodnutí budou podílet.

Will McCallum má na starosti oceánskou kampaň Greenpeace UK. Za překlad děkujeme dobrovolnici Monice Vňukové.