Minulý pátek bylo v Rossově moři u pobřeží Antarktidy vytvořeno největší mořské chráněné území na světě. To je OBROVSKÉ vítězství pro velryby, tuňáky a tajemné ryby ledovky, které tam žijí, i pro miliony lidí, kteří chtějí chránit naše oceány.

Skupina tučňáků kroužkových na mořském ledu v Jižním oceánu.Skupina tučňáků kroužkových na mořském ledu v Jižním oceánu.

Greenpeace roky vedlo kampaně za ochranu Rossova moře u CCAMLR, mezinárodního tělesa zodpovědného za spravování antarktických vod. Každý rok Greenpeace, Antarktická oceánská aliance a miliony lidí po celém světě žádaly vlády, aby udělaly správnou věc, a pokaždé doufaly, že TOTO je ten rok, kdy se tak konečně stane. Rok co rok však něco změně bránilo. Letos však všichni členové CCAMLR konečně souhlasili - je načase učinit z Rossova moře chráněnou rezervaci!

Loď Arctic Sunrise během obeplouvání ostrova Jamese Rosse v únoru roku 1997 - poprvé, co to nějaká loď dokázala.Loď Arctic Sunrise během obeplouvání ostrova Jamese Rosse v únoru roku 1997 - poprvé, co to nějaká loď dokázala.

Rezervace v Rossově moři se stala největším mořským chráněným územím světa, neboť se rozkládá na 1 550 000 km2 (což je zhruba třikrát více než Texas, dvakrát více než Španělsko nebo jednou tolik co Mongolsko), z čehož téměř tři čtvrtiny budou plně chráněny.

Známé jako “Poslední oceán”, Rossovo moře bylo vědci označeno za nejpanenštější mělký oceán, který na Zemi zbývá. Je úchvatné, ale už jsme začali žasnout, jestli vůbec někdy bude chráněno...

K tomu, aby byla ochrana Rossova moře konečně schválena, byla zahrnuta klauzule 35 let, která znamená, že za 35 let budou muset členové CCAMLR znovu rozhodnout o jeho budoucnosti. K tomu, aby byla ochrana moří skutečně efektivní, musí být dlouhodobá. Je před námi několik desítek let na to, abychom se ujistili, že rezervace v Rossově moři bude obnovena a že její trvalé existenci nestojí nikdo v cestě. Jsme si zcela jistí, že v roce 2051 to bude jednoduché rozhodnutí!

Tento rok je pro ochranu oceánů skvělý.

Vítězství pro Rossovo moře přichází po rozhodnutí amerického prezidenta Obamy o rozšíření mořské rezervace Papahanaumokuakea National Marine Monument, která se tím tehdy stala, tedy až do nynějška, největším mořským chráněným územím na světě. Pouze několik dní předtím Obama učinil historický krok, když založil první Národní mořský monument v Atlantiku chránící kaňony a podmořské hory. I další národy podnikly kroky k ochraně svých národních vod - například Chile vytvořilo obrovský mořský park kolem Velikonočního ostrova a Velká Británie se zavázala k vytvoření chráněných “Modrých pásů” kolem svých zámořských teritorií.

Jakkoliv jsou tyto nové chráněné rezervace obrovské, oceán je přece jen větší. Navzdory závazku Světového ochranářského kongresu k ochraně 30 % našich oceánů do roku 2030 z letošního léta máme před sebou ke splnění tohoto cíle dlouhou cestu - a Greenpeace usiluje o víc a chce, aby 40 % světových oceánů bylo plně chráněnými rezervacemi.

Věda mluví jasně - oceánské rezervace jsou zcela nezbytné pro ochranu biodiverzity, obnovu rybích populací a zvyšování odolnosti vůči klimatické změně. Bohužel však dlouhodobá úsilí jako to, které vedlo k tomuto vítězství v Rossově moři, potřebují více než pouze dobrou vědu - potřebují miliony lidí, kteří se za naše oceány postaví. Bez vašich hlasů není ani nejlepší vědecká studie na světě proti krátkodobým zájmům mocné lobby komerčního rybolovu dostatečně silná.

Emperor and Adeli Penguins are on a piece of open ice in the Southern Ocean.

Vypadá to, že vlna se stáčí směrem k ochraně moří, ale jak ukazuje dlouhotrvající úsilí o ochranu Rossova moře, odstartovat nějakou akci ve společných vodách spadajících mimo národní jurisdikci je obrovská výzva. Proto potřebujeme udělat více pro ochranu mezinárodních moří, která v tuto chvíli nejenže nemají žádnou ochranu, ale není ani schválen žádný systém, který by je mohl chránit. K tomu se však blížíme! Greenpeace neúnavně pracuje na zajištění toho, aby OSN vytvořilo rezervace v mezinárodních vodách, a vede kampaně a mobilizuje veřejnost pro ochranu některých z nejpanenštějších společných moří, jako je například Arktida. S vaší pomocí chceme dokázat ještě více.

Děkujeme vám všem za vaši účast na tomto vítězství! Společně můžeme zajistit, abychom měli zdravé oceány ještě v daleké budoucnosti. Učiňme z tohoto desetiletí dekádu ochrany oceánů!

Willie Mackenzie je členem týmu pro biodiverzitu u Greenpeace Velká Británie.