Kolik plastu bylo vytvořeno v posledních 60 letech a kde to vše skončilo? Vědci právě dokončili podrobný pohled na „Výrobu, použití a osud všech plastů, které kdy byly vyrobeny“ - a nálezy jsou tak děsivé, jak název studie napovídá.

Od 50. let 20. století jsme vyprodukovali ohromných 8.3 miliard tun plastů. Z tohoto ohromujícího celku celých 79 % skončilo na skládkách nebo někde v přírodě včetně našich oceánů. Pouze 9 % bylo recyklováno.


:. Loď Rainbow Warrior upozorňuje na plastové znečištění ve Středozemním moři. Na fotce je proto obklopená gigantickými obaly.

Tyto objevy nám dávají stále jasnější obrázek, jak katastroficky ničí plastový odpad naše vzácné životní prostředí. Jedna autorka studie, Jenna Jambeck, poznamenává: „Nemůžete jít nikam, aniž byste tam nenašli plastový odpad v našem životním prostředí, včetně oceánů.“ Všichni už velmi dobře známe pohled na plastové obaly znečišťující naše pláže, břehy řek a ulice.

Jak plasty pronikají do oceánů, mořský život se stále více dusí kousky plastu, ať už velkými nebo malými. Plasty jsou tak rozšířeny v našich úžasných oceánech, že jedna ze tří mořských želv už za svůj život snědla alespoň jeden kus plastu. Jak plast vstupuje do každé úrovně oceánského potravního řetězce, od planktonu po velké ryby a velryby, pouze tím putuje zpět na talíře v restauracích v podobě mořských plodů.

A tento problém se má zhoršovat. Okolo poloviny všech plastů vyrobených mezi lety 1950 - 2015 bylo vyrobeno nedávno - v období od roku 2002. Pokud bude tato trajektorie pokračovat dál, v roce 2050 bude na skládkách či v přírodě 12 miliard tun plastového odpadu. To je váha více než 66 miliónů plejtváků obrovských - úžasných stvoření, kterými by měly být oceány zaplněny spíše než plasty.

Takže jak zvrátíme tento trend? Zmíněná studie objasňuje, že jednorázové použití plastových obalů je obrovskou částí tohoto problému, neboť tvoří více než 42 % všech vyprodukovaných plastů. Další z autorek zprávy, Kara Lavender Law, řekla o svých závěrech: „Myslím, že bychom se měli pečlivě podívat na naše expanzivní používání plastů a říct, jestli používání těchto materiálů má, nebo nemá smysl“.

Je jasné, že pokud chceme ochránit oceány od osudu velkých skládek, potřebujeme přijít s lepšími alternativami jednorázových plastů. Nedává smysl, aby plastové lahve, sáčky nebo kelímky na kávu byly užitečné většinou pouhých 5 minut, po kterých ale zůstanou v našem životním prostředí stovky let.

Jak předkládá nová zpráva: „Bez dobře navržené a na míru ušité managementové strategie pro zlikvidované plasty páchají lidé výjimečný a nekontrolovaný experiment na globální úrovni.“ Podle Organizace spojených národů tento experiment způsobuje smrt stovek tisíc mořských živočichů ročně. Musíme už problém se znečištěním plasty konečně vyřešit.

Proto žádá Greenpeace hlavní producenty plastů -  například firmu Coca-Cola, která ročně prodá více než 100 miliard plastových lahví na jedno použití - aby přestaly používat jednorázové obaly a zahrnuly znovu použitelné alternativy, jež nebudou ohrožovat ani zdraví naší planety, ani to naše. Světové oceány nesnesou žádné další plasty. Společnosti užívající plastové obaly pouze na jedno použití musí převzít zodpovědnost a snížit svou plastovou stopu.

Také je potřeba, aby vlády předložily plány, jak zastavit proudění plastů do našich oceánů, řek a lesů. Například zálohování a zpětný odběr pozvedl míru sbírání a recyklování plastových lahví v mnohých částech Evropy o 80 %. Přidej své jméno k naší výzvě vládám a pomoz nám zvrátit trend plastového znečištění.

Musíme jednat, abychom zarazili proudění plastů do našich oceánů. Přihlaš se a vyzvi s námi evropské ministry životního prostředí, aby začali problém řešit.