Posledních pět měsíců bylo z hlediska budoucnosti velryb v Jižní Koreji opravdu hektických. Letos v červnu učinila jihokorejská vláda na setkání Mezinárodní velrybářské komise v Panamě šokující prohlášení, v němž oznámila, že plánuje zahájit program „vědeckého“ lovu velryb.


Toto prohlášení spustilo vlnu nevole – lov velryb „za vědeckými účely“ je jen výmluvou pro to, aby se mohly velryby zabíjet pro maso. O dva týdny později, den před mou svatbou, jsem stále dělal rozhovory s novináři o tomto plánu a jeden z hostů přinesl na mou svatbu transparent, na kterém bylo napsáno „NE lovu velryb!“.

V září vyjela loď Greenpeace „Esperanza“ na Východní moře a vezla na palubě vědce z Austrálie a USA, aby představili metody, které svět využívá ke studiu velryb, aniž by je bylo potřeba zabíjet.

Mezitím jihokorejská vláda v tichosti pokračovala a vedla jednání s různými zájmovými skupinami.

Den po těchto konzultacích, na kterých se podíleli dopoledne ochránci životního prostředí, odpoledne pak prodejci velrybího masa, jsme zahájili on-line akci, kdy jsme zavolali premiérovi, aby upustil od záměru lovit velryby v zájmu vědy předtím, než to započne.

Za necelý týden se přes 50 000 lidí z celého světa připojilo k naší on-line akci spolu s různými jihokorejskými skupinami. Po třech týdnech poslalo e-mail jihokorejskému premiérovi Kim Hwang-sikovi přibližně 150.000 lidí z celkem 124 zemí.

Bylo mi potěšením navštívit premiérovu kancelář 28. listopadu, abych mu připomněl, jak jednoznačný názor celý svět zastává.

Dva dny poté jsem se dozvěděl, že lov velryb za vědeckými účely byl odvolán. Jenže neexistovalo žádné oficiální potvrzení a termín pro to, aby Jižní Korea předložila svůj návrh, byl stanoven na 3. prosince. Jediné, co jsem mohl dělat, bylo čekat.

Ale nakonec to bylo potvrzeno. V pondělí jsem celý den čekal na to, abych slyšel zprávy, a nakonec v 18:30, tedy v 9:30 druhý den ráno britského času, kde má sídlo Mezinárodní velrybářská komise, jsem uslyšel dobré zprávy – Jižní Korea nepředala Komisi žádnou žádost o povolení lovu velryb „za vědeckými účely“.

Když jsem zprávu vstřebal, představil jsem si, jak tam někde ve studených vodách Východního moře plejtváci oslavují.

Jeonghee Han koordinuje oceánskou kampaň pro Greenpeace Východní Asie v jihokorejské kanceláři v Soulu