Letos v červenci organizace Greenpeace  zveřejnila seznam 30 globálních společností, který porovnával jejich závazky zbavit se nebezpečných mikroplastů. Tedy jestli nějaké závazky mají a nakolik je dodržují, abychom se používání plastových mikročástic zbavili co nejdříve. Tito malí nezmaři se často objevují například ve sprchových gelech a peelingových krémech na obličej a je známo, že jsou pohromou pro naše ekosystémy a zabijákem mořských živočichů.

:. Drobné plastové částice o velikosti 0,5 mm a menší, které se beztrestně toulají oceány, mají na mořské organismy velmi závažný dopad.

Zjistili jsme, že většina hlavních značek, mezi nimi například také Estée Lauder, Channel či Amway, nedostála svým slibům a mikroplasty ze svých produktů zatím vůbec neodstranila; jiné společnosti pak jednoduše odmítly veřejně přiznat dopad na životní prostředí.

Co se tedy událo od chvíle, kdy jsme zveřejnili náš seznam, kde byly společnosti seřazeny podle toho, jak si vzhledem k plnění daného závazku stojí? Přečtěte si, jak firmy reagovaly:

  1. Proctor and Gamble

Americká společnost prodávající výrobky jako Pantene, Oral-B a Olay prohlásila, že „cílem je odstranit plastové mikročástice ze všech našich krémů a zubních past nejpozději do roku 2017“.

V e-mailové odpovědi adresované Greenpeace Východní Asie Jack McAneny, ředitel pro udržitelnost ve firmě Proctor and Gamble, zdůvodnil změnu politiky firmy takto: „Po přezkoumání vaší zprávy jsme zjisitili, že je možné učinit naši definici mikroplastů jasnější a srozumitelnější, proto se zavazujeme k odstranění plastových mikročástic ze složení našich výrobků. Nadále budeme používat označení ‚plastové mikročástice‘ místo slova polyetylen, protože chceme být v té definici přesnější.“

:. Dr. David Santillo z vědecké laboratoře Greenpeace testuje různé produkty na přítomnost mikročástic, které se široce používají do kosmetických přípravků a výrobků pro osobní hygienu, například do zubních past.

  1. Shiseido

Japonská společnost, které patří vlasové produkty a make-upy značek jako Nars, Tsubaki and Bare Minerals, učinila veřejné prohlášení stanovující, že v globálním měřítku nahradí výrobky obsahující mikroplasty jinými ekologickými alternativami „nejpozději do roku 2018 v závislosti na charakteru jednotlivých produktů“, neboť si je „vědoma, že je to vzhledem k environmetálním rizikům třeba“. Před publikací srovnávacího seznamu firem přitom Shiseido neuveřejnila žádný příslib, který by se odstranění plastových mikročástic týkal.

  1. Amway

Tato firma skončí s mikroplasty hned. V e-mailové odpovědi Greenpeace Julie Wu z odboru pro korporátní vztahy v Amway Taiwan napsala: „Amway bude používat biologicky rozložitelné složky, které mikroplasty nahradí od 1. října 2016 za účelem ochrany životního prostředí. „Artistry Essentials Polishing Scrub“ je jediným z více než 450 produktů firmy Amway, ve kterém jsou plastové mikročástice přítomny, jiné výrobky tuto příměs neobsahují.“

  1. LG Household and Healthcare

Poté, co Greenpeace uveřejnila zprávu, která LG H&H řadila mezi nepříliš transparentní společnosti, firma okamžitě zareagovala: „LG H&H souhlasí s názory globálních nevládních neziskových organizací a Programem OSN pro životní prostředí, že znečištění moří způsobené mikroplasty může mít fatální důsledky pro mořský ekosystém a také potenciálně nepříznivě zasáhnout i lidskou populaci.“ Zavázala se, že „přestane používat mikroplasty do peelingových obličejových krémů a jiných výrobků určených k osobní hygieně na domácím i zámořském trhu nejpozději do konce roku 2016“.

 

:. Produkty obsahující plastové mikročástice.

  1. KOSE

Tato japonská firma, která je v Asii velmi rozšířenou značkou, přislíbila, že plastové mikročástice odstraní ze svých mycích prostředků nejpozději do července roku 2018. Prohlášení na jejich webové stránce, které se objevilo po uveřejnění hodnocení společností, říká, že od roku 2014 se firma „rozhodla používat derivované materiály s menším negativním dopadem na životní prostředí“.

 

:. Korejští aktivisté v ulicích Soulu, kteří demonstrují, že veřejnost se staví za zákaz mikročástic. Přestože má Korea velkou spotřebu kosmetických výrobků, korejská vláda nevyvinula v souvislosti s regulací širokého užívání mikroplastů žádnou iniciativu.

  1. Estée Lauder

Společnost se zavázala dobrovolně upustit od mikroplastů do konce fiskálního roku 2017.“ Před uveřejněním porovnání firem Estée Lauder nevydala žádné globální prohlášení a pouze prohlásila, že mikročástice přestane používat jen v případě některých čisticích prostředků.

 

:. Mikroplasty nalezené uvnitř ryby – mořští živočichové si je často spletou s potravou.

Takže co dál?

Je skvělé, že obchodní společnosti jsou vůči této problematice otevřené a rozšiřují své závazky, ale je třeba, aby postupovaly rychleji. Znečištění plasty se vymyká kontrole a důkazy hovoří jasně: podle Světového ekonomického fóra budou světové oceány do roku 2050 hostit více plastů než ryb. Mořští živočichové si často pletou plastové mikročástice s potravou a výzkumní pracovníci nedávno dokázali, že mikroplasty mohou vypouštět toxické chemikálie do mořských živočichů, které lidé konzumují.

Greenpeace bude nadále monitorovat největší světové výrobce kosmetiky a produktů pro osobní hygienu, aby se ujistila, že dostojí svým slibům, ale sami to nezvládneme! Je třeba, aby i vlády prohlásily mikroplasty za nezákonné, jak to udělaly Spojené státy, a jednaly po vzoru vlád zemí jako je Spojené království (do roku 2017), Tajwan, Indie, Austrálie a Kanada, které tyto látky prohlásily za toxické a začaly s nimi bojovat.

Společně můžeme pracovat na tom, aby byly oceány zdravé a kůže hebká i bez mikroplastů.

Jak k zákazu mikročástic můžete přispět vy sami:

  1. Pročtěte si před koupí složení daného produktu! Pokud na seznamu uvidíte polyetylen, polypropylen nebo polystyren (někdy označené jako PE, PP a PET nebo nylon), schovejte si peníze pro něco lepšího.

  2. Stáhněte si aplikaci Beat the Microbead, díky které si můžete ověřit, zda výrobek mikročástice obsahuje, velmi snadno: stačí chytrým telefonem vyfotit jeho čárový kód.

  3. Zeptejte se prodavače/prodavačky, zda některé z jejich zboží náhodou mikroplasty neobsahuje.

  4. Projděte svou zásuvku s kosmetikou a v případě, že některý z přípravků mikročástice obsahuje, zašlete ho zpátky společnosti, která ho vyrobila.

Taehynuk Park má na starosti oceánskou kampaň v Greenpeace East Asia.
Za překlad děkujeme dobrovolnici Markétě Tomáškové.