Přibližně 8 milionů tun plastu vstupuje do moří po celém světě každý rok. No není to šílené? Navíc všechen plast, který kdy lidstvo vyprodukovalo, tu stále je. Stále tu s námi zůstává, pouze se pomalu rozkládá na miniaturní částečky - mikroplasty,  a my s každým rokem přidáváme další a další miliony tun. Každý z nás by se měl zamyslet, jestli můžeme využívat ve svém životě méně plastů, obzvláště těch jednorázových. Chceme, aby i ministři životního prostředí problém řešili a aby přijali opatření vedoucí k omezení jednorázových plastových obalů. Aby naší výzvu jen tak nepřehlédli. Rozhodli jsme se ji proto zviditelnit pomocí obřího transparentu - na plochu o velikosti 750 m2 jsme napsali „NO PLASTIC“. A právě tento transparent jsem pomáhala rozvinout.

A jak to všechno začalo? Jsou dvě hodiny ráno a sedím v autě společně s dalšími 16 lezci Greenpeace z celkem 11 zemí (Rakousko, Řecko, Švýcarsko, Německo, Lotyšsko, Norsko, Maďarsko, Polsko, Turecko, Israel, Česko) na Asparuhově mostě v bulharské Varně a čekáme, až nepojede žádné auto a my se budeme moci nepozorovaně dostat na konstrukci pod mostem. Když přijde řada na mě, vyskakuji z auta, přelézám zábradlí a slézám na plošinu umístěnou pod mostem. Jsem poslední členkou týmu zodpovědného za vytažení transparentu nahoru. Rozmisťujeme kladky podle předem domluveného scénáře a spouštíme lano. Když na něj pozemní tým připne transparent, přichází ta těžší část. Každý se chopí lana a společně taháme transparent vzhůru. Další členové týmu mezitím připravují jisticí lano, abychom se mohli bezpečně pohybovat po kolejnici široké 10 centimetrů.

I když jde vše hladce, trvá nám několik hodin dostat transparent do požadované pozice. Jako poslední opouštím plošinu a přidávám se ke zbytku lezců. Připravujeme si kotvy pro svá lana a ukotvujeme i horní část transparentu. Když je vše připravené, slaňujeme o 20 metrů níž, abychom se nezamotali do transparentu po jeho otevření. Kolem nás krouží dron a spolu s dalšími fotografy na zemi čeká na otevření transparentu.Když jsou všichni připraveni, jde se na věc. Uvolňujeme lano, které drželo transparent sbalený, a zároveň ho stahujeme dolů pomocí připevněných lanek, aby po otevření visel správným směrem. Vítr nám dnes přeje, a tak spolu s ostatními lezci transparent bez větších problémů vypínáme. 50 metrů široký a 15 metrů vysoký transparent se zprávou „NO PLASTIC“ teď může vidět každý z dalekého okolí. Od chvíle, kdy jsem přelézala zábradlí, uběhlo asi 8 hodin. Další hodinu a půl visím pod transparentem, čekám, až fotografové odvedou svou část práce a houpu se ve větru společně s naší zprávou.

Když jsou fotografové spokojeni, začínáme transparent zase balit. Všichni jsme unavení (nejen z akce, ale i z několikadenních příprav), zpocení (bylo asi 35° C), ale šťastní, že se nám to povedlo, a ministrům životního prostředí jsme vyslali jasnou zprávu: Buďte aktivní v otázce jednorázově použitelných plastů!

Akce doplňovala letní turné plachetnice Greenpeace Rainbow Warrior III. ve Středozemním a Černém moři, které propaguje kampaň za oceány bez plastů.

Pokud se ani vám nelíbí současný trend zamořování moří a oceánů plasty, přidejte se k výzvě na stránkách plastjepast.cz, a dejte tak ministrům a ministryním životního prostředí zemí EU najevo, že chcete, aby problém řešili. Najdete tam i kalkulačku, která vám pomůže spočítat si svou plastovou stopu, i tipy, jak spotřebu plastových obalů snížit.

Máte nějakou zajímavou fotografii na téma Plast je past? Přihlašte ji do soutěže a vyhrajte ceny, které vám pomohou - trvanlivou hliníkovou lahev na vodu či tašky ušité ze starých transparentů Greenpeace.

Zuzana Vlčková je aktivní dobrovolnicí Greenpeace.