V roce 1976 se konala letní olympiáda v kanadském Montrealu. Československo získalo celkem 8 medailí a umístilo se mezi národy na 17. místě. Zlatým medailistům Josefu Panáčkovi a Antonu Tkáčovi blahopřál na Pražském hradě Gustav Husák. U příležitosti této olympiády představila v Kanadě firma Yoplait i nový design jogurtových plastových kelímků s olympijskými kruhy. Lidé si jogurt v novém odlehčeném balení koupili, obsah snědli a obal vyhodili. A minimálně jeden se už tehdy dostal do moře.

O celých 40 let později, 25. listopadu 2016 se jistý Rob Gordon procházel po kanadské pláži a olympijský kelímek, starých dvě lidské generace našel, vyfotil a fotku zveřejnil na Instagramu. Kelímek je prakticky neporušený, všechny nápisy čitelné. Jen „otevřít a zakousnout se“.

:. Kelímek se za 40 let nijak nezměnil. (c) Rob Gordon

Podobných plastových obalů se ročně vyrobí asi 270 milionů tun. Z toho minimáně 4,8 miliónů tun plastů ročně končí stejně jako jogurtový obal z roku 1976 v oceánech. Odhady se pohybují mezi 4,8 - 12 miliony tun plastového obalu ročně.

Podepište petici proti jednorázovým plastům

Dopad plastů na oceány má nejrůznější charakter. Plastová víčka a plastové tašky si často pletou mořští živočichové se svou přirozenou potravou. Asi 40 % mořských ptáků je plasty přímo postiženo. Stejně tak 80 % mořských žel. Želvy si totiž  často pletou igelitové pytlíky s medúzami, svou přirozenou potravou. Tašky a igelitové obaly se našly také v žaludcích kytovců.

Některé typy plastů se v oceánech rozkládají vlivem slunce a soli na miniaturní částečky. Ty na sebe váží nejrůznější nebezpečné a toxické polutanty a jsou pro své opravdu miniaturní rozměry filtrovány planktonem. Tak se dostává plast společně s dalšími nebezpečnými látkami do potravního řetězce a nakonec i zpátky k lidem. V tomto případě na jejich talíř v podobě “chutné” mořské pochoutky.

Oceánské proudy dokáží plastové odpady dopravit na obrovské vzdálenosti. Vědci Tasmánské univerzity během programu na záchranu mořských ptáků zamířili i na jeden z nejvíce opuštěných ostrovů v Jižním Pacifiku - Henderson Island. Ostrov leží zhruba na půli cesty mezi Austrálií a Jižní Amerikou. Z množství plastů na ostrově byli ohromeni. Na ostrově nalezli dohromady asi 17,6 tun plastového odpadu. 68 procent nebylo na pouhý pohled vidět. Zhruba 4 500 věcí na metr čtvereční bylo ukryto v hloubce do deseti centimetrů.

Kromě toho vytváří cirkulární oceánské proudy z plastového odpadu obrovské smetiště uprostřed oceánů. Víme nyní prokazatelné o třech místech, kde se plastové odpady shromažďují a vytváří plastovou polévku. Jeden „odpadkový ostrov“ je v severním Pacifiku, jeden v jižním a jeden v severním Atlantiku. Odpadkový „kontinent“ severního Pacifiku má rozlohu zhruba velikosti Francie.

Plasty se vyrábí průmyslově asi 70 let. Zatím všechny plasty, které lidé vyrobili, jsou stále na světě. Tedy kromě těch, které jsme spálili. Žádný z plastů se nerozložil, nevstřebal, jsou stále s námi na Zemi. Tam, kde jsme je vyhodili. Nebo tam, kam je zanesl vítr či vodní proud.

Velkou část plastů, které se k nám v běžném životě dostanou, použijeme pouze jednou. Nejčastěji se jedná o jednorázové lahve na nápoje a igelitové obaly potravin při nákupech. Jen plastových lahví celosvětově vyrobíme zhruba 20 000 kusů za jednu vteřinu. Většina takových obalů je využívána nesmyslně krátkou dobu ve srovnání s tím, jak dlouho trvá jejich rozklad.

V Greenpeace vnímáme znečištění plasty jako výrazné ohrožení biodiverzity na naší planetě. Proto Greenpeace dlouhodobě vede kampaň pro snížení používání jednorázových obalů. Lodě Greenpeace přinášejí důkazy o negativním vlivu plastů na oceány a také na jejich neuvěřitelné množství. A je to loď Rainbow Warrior III., která právě v těchto měsících proplouvá Středozemním a Černým mořem, od Španělska po Bulharsko, odebírá vzorky mořské vody a v přístavech představuje dopady plastového znečištění. Ke kampani se přidala i česká pobočka Greenpeace. Společně sbíráme podpisy pod výzvu evropským ministrům životního prostředí, aby na podzim změnili způsob, jakým nakládáme s plastovými odpady. Více informací o kampani a tipy, jak omezit jednorázové plasty ve své domácnosti, najdete na stránkách www.plastjepast.cz.