Jak horečka jménem Gangnam Style zmítá světem, nebyla tomuto šílenství schopna uniknout dokonce ani loď Greenpeace Rainbow Warrior. Zatímco se její posádka plavila Indickým oceánem, pracovala na dokumentaci a odhalování trvale neudržitelných a ilegálních rybářských praktik, rozhodla se vytvořit svou vlastní parodii na toto video.

Plavíme se u pobřeží Mosambiku a pomáháme inspektorům hlídat výsostné vody této země před nelegálním rybolovem. Na moři jsme už po tři týdny, takže jsme o tomto videu nic nevěděli. Zjistili jsme, jak velmi populární je na YouTube, a proto jsme si na palubu pozvali korejského dobrovolníka, aby nám přeložil slova.

Rozhodli jsme se, že vytvoření naší vlastní verze by mohl být skvělý způsob, jak oslovit nové lidi a šířit poselství naší oceánské kampaně.

Proč se musí o oceány zajímat více lidí?

Žralok modrý ulovený pomocí dlouhých lovných lan s nástrahami (long-line fishing) je tažen na palubu lodi. © Paul Hilton/Greenpeace

 

Je smutnou realitou, že světové oceány naléhavě potřebují pozornost a my potřebujeme, aby lidé více mluvili o největším problému: jak nadměrný rybolov ochromuje mořské ekosystémy. Lov tuňáků v Indickém oceánu vyvrcholil už v roce 2006 a odřezávání ploutví žralokům se děje zcela neudržitelným tempem. Pokud se řízení světového rybolovu nezlepší a nezákonný rybolov se nedostane pod kontrolu, mnoho druhů tuňáků a žraloků bude i nadále loveno na hranici vyhubení – a tím zůstanou lidé z některých nejchudších a nejzranitelnějších světových komunit bez živobytí a jídla.

Měli jsme v plánu využít vlnu popularity videa Gangnam Style a použít ho k rozšíření zprávy o nutnosti chránit naše oceány. Následovala tak série legračních tanečních schůzek v podpalubí.

 Po práci legraci

Nezákonný rybolov v mořské rezervaci Chagos. © Paul Hilton / Greenpeace

 

Přes den jsme hledali a kontrolovali rybářská plavidla, vedli jsme kampaň a dokumentovali, co jsme objevili – ale po večeři a o nedělích se Rainbow Warrior úplně proměnil. Skupina dvaceti těžce nekoordinovaných kuchařů, pomocníků, lodních inženýrů a dobrovolníků, kteří se snažili o to nejlepší, co ve špatně koordinované taneční sestavě šlo – na lodi, která se prostě nepřestane houpat! Spustili jsme kameru, vyrovnali se do řad a pak jsme se jen snažili, co nám síly stačily, abychom neztratili rytmus a nezapomněli jsme počítat.

Nakonec se téměř každý člen posádky zapojil do nějaké scény. Naše verze Gangnam Stylu je bezpochyby nejvíc mezinárodní a multikulturní verzí, která byla do dnešního dne natočena.

Vyžadovalo hodně zkoušení a nacvičování, aby se nám všechny scény podařily. Ale i když jsme ten samý záběr dělali pořád znovu a znovu, všichni jsme se shodli, že pokud je právě Gangnam to, co dostane naše poselství mezi více lidí, potom to za tu námahu rozhodně stojí!

Jako konzument mořských plodů můžete pomoci našim oceánům tím, že si budete vybírat konkrétní mořské plody, které budete jíst, a budete se ptát na způsob, jakým byly chyceny.

Při volbě vám může pomoct náš Rybí průvodce.

Zapojte se do oceánské kampaně Greenpeace! Staňte se obráncem oceánů!

Obránci oceánů

Mike Baillie je vášnivý ekologický aktivista, v současné době žije v Johannesburgu. Miluje jízdu na kole a je lezcem Greenpeace.