Když hledíme na krásy našich moří, bezpochyby mnozí z nás pociťují úžas a neurčitou touhu. Cítíme hluboké propojení s oceány, které nás již po staletí krmí a zajišťují nám živobytí.

Je však smutné, že dokážeme ignorovat obrovská nebezpečí, která oceánům hrozí. Hlavní hrozba spočívá v naší lhostejnosti, která převládá dokonce i zde v jihovýchodní Asii, kde jsou moře ohrožena nadměrným rybolovem a znečištěním. A za obé je zodpovědný člověk.

Biodiverzita místních mořských ekosystémů patří k nejrozmanitějším na světě, díky čemuž mnoho lidí získává obživu právě z moří. Převážná část tohoto ekosystému však byla těžce poničena, takže již není nadále schopen poskytovat nám dostatek ryb.

Lodní pouť 2013

Greenpeace se proto přidalo k boji za ochranu mořských ekosystémů a uspořádalo turné Ochrana oceánů Jihovýchodní Asie 2013. Jedná se o tříměsíční pouť s cílem změnit způsob, jakým vnímáme oceány.

Naše vlajková loď Rainbow Warrior se plavila v Indonésii na Papuu a Západní Papuu, aby vyzdvihla krásy místních lesů a moří. A stejně tak upozornila na nebezpečí, která jim hrozí.  V Jakartě se přímo na palubě Rainbow Warriora sešel výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo  s indonéským prezidentem Susilem Bambang Yudhoyonem, který tak chtěl vyjádřit podporu snaze Greenpeace o zachování dědictví místní biodiverzity.

V Thajsku se Esperanza přidala k lidem z provincií Songkla a Prachuap Khiri Khan, kteří bojují za ochranu svých mořských lovišť. Také zakotvila v Bangkoku, aby mezi městskými komunitami šířila povědomí o významu a důležitosti zdravých oceánů.

Lodní turné pokračuje na Filipínách, kde Esperanza spolu s vědci navštívila ostrov Apo, aby prozkoumali jednu z nejstarších a komunitami nejlépe spravovaných mořských rezervací v jihovýchodní Asii.

Lodní pouť 2013

V nedávné době jsme také v provincii Bicol spolu s více než tisícem lidí protestovali proti nelegálnímu a ničivému rybolovu.

A v zátoce u hlavního města Filipín Manila uzavřeli aktivisté z jihovýchodní asijské pobočky Greenpeace spolu s koalicí EcoWaste molo 18 - nelegální skládku u filipínských břehů. Přes přístup z moře jsme natáhli kotevní řetězy a zabránili tak člunům, které přivážejí odpadky, aby se dostaly dovnitř.

Bezpečnostní personál nakonec řetězy odřezal a násilím si vynutil cestu blokádou člunů Greenpeace.  Hrozili, že na mírumilovné aktivisty zapojené v nenásilném protestu budou střílet.

My však v naší snaze ochránit oceány budeme pokračovat. Díky našemu protestu přislíbil místní senátor, že bude usilovat o prošetření skládky a prozkoumá, jak je možné, že zde tato skládka vznikla navzdory platným zákonům.

Toto je pouze pár příkladu toho, jak pomohla naše oceánská pouť upozornit na křehký stav našich oceánů a nezbytnost jejich ochrany. Také je to jasný důkaz, že všichni musíme chtít dosáhnout obnovy našich moří, protože změn dosáhneme pouze tehdy, když se spojíme.

 

 

Johanna Carissa Fernandez z pobočky Greenpeace Jihovýchodní Asie