Donutili jsme globální hráče v průmyslovém rybolovu, aby se zavázali, že nedopustí destrukci v panenských vodách Arktidy. Závazek, který přijaly mimo jiné velké nadnárodní firmy Tesco, McDonald’s, Young’s Seafood či Iglo, se týká oblasti kolem ostrova Svalbard, která je dvakrát větší než Francie.

V posledních letech se Arktida stala novodobou kolonií, na kterou si všichni dělali zálusk. Do míst, odkud kvůli změnám klimatu ustoupil led, se vydali ziskuchtiví šíbři. Těžební společnosti začaly zkoumat mořské dno kvůli ropě, zatímco obrovské sítě rybářských lodí s sebou braly všechen život, který jim stál v cestě. Situace se ale nyní díky dlouhodobé kampani Greenpeace obrací. Ropné společnosti od plánů na vrty v Arktidě hromadně upouštějí a nyní se z polárních vod stahují i gigantické rybářské lodě, které používají obrovské sítě ničící mořské dno a lapající vše živé, co jim stojí v cestě. Vůbec poprvé se tak za zachování nedotčené arktické přírody postavili i zástupci velkého byznysu.

Přidejte se k ochráncům Arktidy!

Přestože norská vláda si slibovala velké zisky z destruktivního rybolovu v odlehlých severních oblastech a nereagovala na výzvy k jeho omezení, firmy na tlak Greenpeace a milionů lidí z celého světa změnily své plány samy. Norská asociace majitelů rybářských lodí Fiskebåt, pod niž spadají veškeré rybářské lodě schopné plavby po oceánu, a ruský gigant Karat Group, pod nějž spadají obří rybářské lodě Ocean Trawlers či největší evropský zpracovatel mražených ryb Espersen, se raději stáhnou z oblastí severního Barentsova moře.

Dlouhodobá ochrana Arktidy ale nemůže spoléhat jen na rozhodnutí samotných firem. Naši kolegové proto pokračují v tlaku na norského ministra životního prostředí Vidara Helgesena, aby vyhlásil v oblasti chráněnou rezervaci a zakázal v ní všechny formy neudržitelného průmyslového rybolovu. A posádka lodi Greenpeace Arctic Sunrise, která v uplynulých týdnech uklízela pobřeží ostrova Svalbard od nepořádku po rybářích, bude po zbytek léta brázdit okolní vody, aby dohlédla na to, že firmy lovící ryby dodržují své sliby.

Sen o chráněné Arktidě je tak zase o krok blíž.