Po akci Limity jsme my, kterou jsme pomáhali uspořádat, se v různých televizních a rozhlasových pořadech setkávali odborníci, odpůrci a zastánci těžby a hodně se o tématu psalo a mluvilo. A to je dobře.

Na serveru iDnes.cz byla u článku uveřejněna anketa, která vyzněla jasně ve prospěch lidí bojujících proti prolamování limitů a bourání měst a obcí kvůli uhlí. Hlasovalo v ní 2691 lidí, z toho bylo 2178 na straně obyvatel Horního Jiřetína. Se zachováním stávajících limitů tak podle této ankety souhlasí 81 procent lidí, což je ještě o něco více, než ve starších průzkumech, které máme k dispozici.

Pozoruhodné názory zazněly překvapivě i v internetových diskuzích, které mnohdy nemají moc valnou úroveň a vypovídající hodnotu. Z toho je vidět, že veřejnost je na naší straně. A když už jsme přesvědčili svými argumenty i internetové diskutéry, věříme, že můžeme přesvědčit i politiky.

Přinášíme vám "výcuc" zajímavých názorů z diskuzí pod články o akci Limity jsme my. Počet příspěvků, které hájily zachování stávajících limitů těžby, výrazně převyšoval hlasy volající po zbourání Horního Jiřetína a prolomení limitů těžby.

 

Aktuálně.cz

brin22

Ačkoliv s podobnými argumenty nesouhlasím, tak je podle mě prolamování limitů těžby v době, kdy je uhlí rekordně levné a dá se koupit za babku v zahraničí, naprostým nesmyslem. Horníků je relativně pár, mohou dělat něco jiného.

Ladislav Černý

Zbourat, vydolovat, spálit, vyrobit elektriku, prodat, namastit si kapsy, na všechno se vyprdnout. Nic se tomu nedá vytknout, leda Tykač.

Džek Rozprašovač

Soudruzi pochopte, je pár soudruhů, kteří chtějí mít dny bohatší králů. Všechno už je rozkradeno, zbývá ještě pořádně vyrabovat nerostné suroviny. A hlavně aby taky bylo na vývoz laciné elektřiny.

 

iDNES.cz

Jan Pacina

(redakčně zkráceno) Většina z vás, co tady křičí pro prolomení limitů těžby, viděla povrchový lom tak maximálně v televizi. Vy si neumíte představit kolik produkuje prachu, hluku a dalších sekundárních zdrojů znečištění. Když se hrana lomu přiblíží k Litvínovu, tak trpět budeme my, ale zbytek republiky si večer rozsvítí světlo, ohřeje jídlo v mikrovlnce a sedne k televizi. Těžební společnosti už mnoho let věděly, že situace s útlumem těžby nastane, ale nic pro to neudělaly - ­žádné rekvalifikace lidí, přeměna výsypek na sekundární plochy, kde by mohli pracovat propuštění horníci -­ akorát čekají, že vláda ustoupí jejich tlaku a posune limit dál­ jen proto, aby těch několik zbylých horníků (300?) mělo na velkolomu ČSA práci další 3 roky.

Hana Kavková

Těžba je požadována především z důvodů zachování pracovních míst. Tak zmizí obec.Až se uhlí vytěží, nebo o něj nebude zájem, tak pracovní místa stejně zmizí. A zdevastovaná krajina se rekultivuje řadu let...

Helena Dostálová

Zbouráme obce, vyrejpeme uhlí, spálíme jej v českých elektrárnách. Vyrobenou energii, co ji u nás vůbec nepotřebujeme, vyvezeme lacino do Německa. Nám zůstane zdevastovaný kus Čech, exhalace a hromady popílku. V místě těžby na dlouhé roky rámus, prach a čilá doprava, nic k dobrému životu. Za peníze daňového poplatníka potom budeme krajinu rekultivovat ­ s obrovskými náklady. V Německu si zachovají neporušené životní prostředí a ohřejí se z našeho uhlí. Tohle je scénář jak z rozvojového světa, ne? Ať počítám, jak počítám, jsme v mínusu a jestli se toto stane, jsme za blbečky.

Pavel Elsner

Viděl jsem povrchový důl a nad ním na skále padající zámek. Nedivím se lidem, že nechtějí, aby se to rozšiřovalo, ještě navíc, když by to bylo kvůli Němcům, kteří zavírají své jaderné elektrárny.

Marek Tůma

Jen více podobných akcí! Nikdo nemá právo druhým brát domov a níčit vesnice! Nemají to právo horníci, politici a už vůbec ne prezident, který tuhle zlodějnu bolševických rozměrů podporuje! Dnes už je naštěstí jiná, a snad i lepší doba a další zkáza typu Most už se nikdy nebude opakovat!

Ivan Kazimour

Pokud bude ČEZ a další výrobci el. proud vyvážet, není nejmenší důvod těžit více uhlí, ba právě naopak. Je známo, že vývozní cena proudu je výrazně nižší než je cena na našem trhu, není tedy co řešit. Jedinou možností dalšího života je jaderná energie. Snad už to pochopili i tzv. ekologové, kteří ještě nedávno lezli Temelíně po chladících věžích.

Pavel Mareš

Místní nějak nechápu. Fakt se jim líbí žít celý život v nejistotě, jestli jednoho dne nepřijedou buldozery? Přemýšlet, jestli má smysl opravit dům,jestli mi ho příští rok těžaři nezbourají? Protože to uhlí se tak jako tak jednoho dne vytěží. Možná zítra, za rok, za deset let... Ty nemovitosti tam nemají žádnou faktickou tržní cenu, kromě státu (těžařů) ty domy nikdo nekoupí, nikdo není takový blázen koupit barák stojící na uhlí. Naopak těžaři jsou schopni domy vykoupit i za cenu vyšší, než je v regionu obvyklé. Mít v lokalitě barák a nabídnout mi za něj solidní cenu, abych si mohl pořídít jiný podobný dům jinde, tak už jsem pryč.

Jan Kohl

Horní Jiřetín je fajn, ale je to vesnice. Kdo nám vrátí gotický Most? Místo díry s vodou měli terén uvést do původního stavu, řeky vrátit do původních koryt, trať vrátit tam kam patří, kostel přesunout zpátky a doufat, že se najde dost investorů, kteří si 'adoptují' vždy sem a tam nějakou budovu. A nový Most postupně zbourat.

Pacel Szirotný

Bydlím v severních Čechách, cca 20 km od Litvínova. I když mě osobně se prolomení limitů osobně nedotkne, vím alespoň jak vypadá tamní krajina a situace. Proto moc nechápu happeningy v Jihlavě (a jinde) na toto téma. Profesionální aktivisté "včera" protestovali proti kácení kůrovcem zasažených stromů na Šumavě, "dnes" proti prolomení limitů v severních Čechách a "zítra" možná proti dostavbě Temelína nebo stavbě kusu dálnice kdekoliv. Proto je nelze brát vážně. Nebojují za "svoji věc". Jsou to prostě profi kverulanti proti čemukoliv. Mediálně slavný Horní Jiřetín leží na kraji jámy povrchového dolu. Svah pod ním ujíždí a objevují se propady. Místo ke skvělému žití to rozhodně není. Nebylo by lepší vyjednat s důlní společností postavení přesné kopie vesnice se vším všudy o pár kilometrů dál ? Technologicky by to jistě možné bylo a finanční prostředky na takovou operaci by se jistě vešly do nákladů na vytěžení velkých zásob uhlí v této oblasti. Krajina v té oblasti je již tak poničená důlní činností, že posun o pár stovek metrů dále ke Krušným horám myslím nehraje přiliš velkou roli.

Daniel Cvejn

Žijeme v době, kdy má uhlí vyšší cenu v zemi, než v komíně a člověk má větší cenu než uhlí. Pokud toto vláda pochopí, ani se prolomením limitů nebude zabývat.

Ondřej Veselý

Prolomit limity? Really? Aneb nejstupidnější nápad od rozhodnutí volit Babiše.

Honza Mayer

Dělat za minimálku v uhelném prašném prostředí, kde navíc zisky jedou buhvíkde, to je krása... O devastaci přírody nemluvě.. To je výhra, no... Co takhle jet po vzoru Finska a myslet a dělat něco chytře? Ne, ne, ne, baťuška Zeman nezná.

Radim Polášek

Pokud jsou ale zelení proti prolomení limitů, je prolomení limitů na 99 % správná věc a záležitost, která v celkovém součtu chrání přírodu.

 

Parlamentnílisty.cz

Tender

Vnímám to jako neschopnost vlád dlouhodobě zajistit energie jinak než devastací krajiny. Prostě na to kašlaly s tím, že to stejně jednou projde a bude na chvíli klid.

Heretic

Nenažraná chamtivost uslintaných koryt.

Odhal

(redakčně zkráceno) Když se podíváte na českou spotřebu a na instalovaný výkon českých elektráren, kam mizí ten rozdíl, když elektrickou energii nelze skladovat? Já vám to povím, tu prodáváme do zahraničí, za nekřesťanských dotací občanů pod cenou. Když se podíváte na statistické údaje, musí vám být jasné, že nadvýroba elektrické energie vůči spotřebě je zhruba dvakrát větší. A za těchto podmínek vám tu tlučou do hlav další potřebu stavět další jaderné zdroje, které zase zaplatíte jako fotovoltaiku jenom proto, aby se megalomani a političtí mafiáni napakovali na stavebních zakázkách a stali jsme se zřejmě světovou velmocí polické a ekonomické ignorance, kdy stavíme další zdroje vyloženě na vývoz elektrické energie za drahých dotací vlastních občanů.