Pokud jste tak daleko na severu, jako jsme právě teď my, dostávají se k vám všechny zprávy jako po telegrafu – je jich málo a přicházejí zřídkakdy. A jenom ty nejdůležitější se dostanou až k vám. Takže když mi Steve, operátor na lodi Arctic Sunrise, doručil zprávu, věděl jsem, že to bude stát za to. „Už dva miliony lidí podepsaly petici na ochranu Arktidy!

Tahle informace nás všechny zahřála u srdce. Dva miliony lidí se během ani ne tří měsíců připojily k naší výzvě k ochraně Arktidy. K ochraně právě té oblasti, kterou v současné chvíli zkoumáme a dokumentujeme. Jsme na palubě lodi Greenpeace Arctic Sunrise v oblasti arktických Špicberků a přinášíme svědectví o proměnách, za které mohou člověkem způsobené změny klimatu. Jsme velmi blízko místa, kde by měla být hranice letního ledu, ale žádný tu není.

Tady, na severu Špicberků, kde právě skončilo nejteplejší léto za posledních 1 800 let, lze doslova cítit naléhavou potřebu toto nedotčené prostředí chránit. Nevoláme pouze po zákazu těžby ropy v Arktidě a zastavení neudržitelného průmyslového rybolovu v těchto vodách. Voláme také po vyhlášení nejsevernější části Arktidy okolo pólu přírodní rezervací, která by zachovala jednu z posledních divočin na Zemi.

Dokumentování ledovců a mořského ledu je neskutečně nádherné a zároveň velmi smutné. Ledovce jsou naprosto úchvatné, ale rychle ustupují. A já nemám slov, abych vyjádřil své pocity, když na arktickém mořském ledě vidím tuleně a potulující se lední medvědy. Právě na tom ledě, jehož množství nedávno pokleslo na nebývalé minimum.

Někteří vědci tvrdí, že letní mořský led v Arktidě může v rámci tohoto desetiletí dokonce zcela vymizet. 

Klimatické změny a těžba ropy mohou vážným způsobem ohrozit neuvěřitelně jemnou rovnováhu, která v těchto drsných a chladných podmínkách panuje. A již v současné době víme, že tání ledu v Arktidě má vážný dopad jak na divokou přírodu, tak na celosvětové klima. Přesto arktické národy hledí na tající led jako na obchodní příležitost a nikoli jako na varovný signál planety v nebezpečí.

To je důvod, proč jsme tady a proč je vaše podpora tak důležitá. Potřebujeme vaši pomoc, abychom mohli v zájmu budoucích generací pokračovat v boji za ochranu severního pólu a Arktidy. Potřebujeme vaši podporu, abychom mohli světovým vůdcům vyslat jasné poselství: Začněte se zabývat ochranou Arktidy dřív, než bude příliš pozdě.

Společně, spolu s vámi a s arktickými miliony, Arktidu jistě zachráníme.

Takže jako zástupce posádky na lodi Arctic Sunrise říkám: Děkujeme vám!


Martin Norman je vedoucí kampaně v Greenpeace Nordic.

Foto: © Naomi Harris/Greenpeace