“Kontrola je přísnější než kdy jindy. Kritici mohou využít sebemenší pochybení k útoku na samotné základy firmy.” Ketchum – PR agentura ruské firmy Gazprom

Image Gazpromu je silně pošramocená, o tom není pochyb. Historie jeho prohřešků vůči životnímu prostředí, zvláště pokud jde o úniky ropy, je odstrašující. Podobně otřesné je to s bezpečností – 53 úmrtí na ropné plošině v roce 2011. A to chce být první firmou, která začne těžit ropu v ledových vodách Arktidy.

 

Letos v létě se 28 lidí z celého světa a dva nezávislí novináři vydali na sever, aby upozornili na bezohlednou honbu Gazpromu za bohatstvím Arktidy. Po poklidném protestu byli všichni zatčeni a po déle než sedmi týdnech jsou stále ve vazbě. Gazpromu se nepochybně velmi hodí, že mohl proti pokojné akci takto tvrdě zakročit.

Protest na plošině Gazpromu

Je jasné, že Gazpromu nelze vůbec věřit. Takže, co bude dál? Zákazníci se k němu otočí zády? Lidé vyjdou do ulic a budou požadovat propuštění třicítky zadržovaných?

Jistě. Ale Gazprom zároveň pumpuje obrovské peníze do vylepšení svého PR a očištění svojí značky. Sponzoruje sport i umění – od fotbalu, přes jachtařské závody až po výstavy nebo baletní představení. Snaží se koupit úctu a důvěru, protože žádnou nemá. Jeho snaha působí uboze.

Gazprom samozřejmě není jedinou ropnou společností, která se pokusila napravit nedobrou pověst financováním umění nebo sportu. Například někteří odborníci na PR ocenili přínosy sponzorství olympijských her pro firmu BP poté, co byla v průšvihu: “BP, jejíž pověst značně utrpěla po ropné havárii Deepwater Horizon v Mexickém zálivu v roce 2010, zaznamenala doslova skok z negativních 5,9 v týdnu před olympiádou na pozitivních 2,6 v prvním týdnu olympijských her. A to díky reklamě.”

Protest na fotbalovém utkání

Existuje pochopitelně mnoho dobrých důvodů, proč si aktivity sponzorované Gazpromem zaslouží podporu, zvláště v obtížné ekonomické době. Musíme si ale uvědomit, že Gazprom je zároveň zodpovědný za devastující těžbu ropy v Arktidě a sponzorství se nevěnuje kvůli obecnému blahu, ale pouze kvůli kalkulu s názorem veřejnosti.

Boj proti těm, kteří chtějí ničit Arktidu, proto neprobíhá pouze na volném moři, ale také na veřejných prostranstvích, fotbalových hřištích nebo v galeriích po celém světě.

Gazprom je krůček od podpisu klíčové dohody v hodnotě půl bilionu dolarů s těžební společností Shell. Plánují začít s těžbou v Arktidě společně, ačkoli Shell veřejně prohlásil, že “s událostmi v Rusku nemá nic společného, absolutně nic.” Nicméně smlouva s Gazpromem jeho zapojení do těžby v ruské části Arktidy odhalila.

Řekněte Shellu, ať se své spojenectví s Gazpromem skončí a tlačí na něj, aby pustil ochránce Arktidy na svobodu.