Zvládli to! Inuitská komunita od Clyde River vyhrála proces u Nejvyššího kanadského soudu. Můžeme slavit společně s nimi. Ropné společnosti přišly o právo zkoumat nová naleziště ropy blízko jejich území!


:. Snímek pořízený na včerejší tiskové konferenci v Parlament Hill v Ottawě. Na fotce uprostřed je bývalý starosta a lídr komunity od řeky Clyde Jerry Natanine. Napravo od něho stojí právní zástupce Inuitů Nader Hasan. Dále jsou na snímku přítomni: Farrah Khan z kanadské pobočky Greenpeace, Alex Neve z Amnesty International a Verna McGregor, reprezentující domorodé ženy z místní inuitské komunity.

Po třech letech neúnavných soudních sporů se povedlo komunitě od Clyde River zastavit seismické výbuchy - nebezpečnou metodu průzkumu ropy, která ohrožuje kanadskou Arktidu.


:. Obyvatelé oblasti Clyde River staví vítěžství u Nejvyššího kanadského soudu.

Vzácné druhy mořských živočichů jako běluhy, narvalové a velryby grónské budou uchráněny před ničivými výbuchy, které je mohou poranit, nebo dokonce zabít. A pro komunitu Clyde River to znamená, že mají dlouhodobou jistotu, že jejich kultura, potravinová bezpečnost a živobytí nebudou počínáním ropných firem ohrožováno.
:. Snímek pořízený na palubě lodi Arctic Sunrise. Inuité od Clyde River vyzdvihují nápisy s hesly proti seismickým výbuchům.

Bohužel na stejném zasedání Nejvyšší kanadský soud nezrušil schválení stavby ropovodu “linky č.9”, která se nachází v území domorodé komunity Chippewas of the Thames. Boj o práva domorodých obyvatel v Kanadě tudíž pokračuje a my budeme dál podporovat komunitu Chippewas of the Thames v jejich statečném úsilí chránit svá práva, moře i světové klima.


:. Nově zvolený náčelník komunity Chippewas of the Thames, Myeengun Henry, mluví k publiku před Nejvyšším kanadským soudem 26. listopadu 2016.

Děkujeme všem, že jste se do kampaně na podporu komunity Clyde River zapojili, tohle je i Vaše vítězství!

Těžbu v Arktidě budeme konfrontovat u soudů i nadále. Přidejte se k příštímu soudnímu sporu!

 

Farrah Khan pracuje pro arktickou kampaň v Greenpeace Kanada.