Nedotčenou přírodu v Arktidě ohrožuje nová vlna těžby ropy - ale dnes jsme ropným společnostem vrátili úder. Dnes ráno byla podána žaloba, která by mohla jednou provždy zastavit rozpínání tohoto špinavého průmyslu na sever. Potřebujeme ale vaši pomoc, abychom společně ukázali, že co se děje za polárním kruhem, se týká nás všech.

 

Staňte se součástí generace, která zastaví těžbu ropy v Arktidě

 

S tím, jak taje arktický led, ropné společnosti se posouvají stále dál, aby mohly těžit více ropy. Příští rok  bude společnost Statoil vlastněná Norskem těžit severněji než kdy doposud - pokud ji nezastavíme. Dnes ráno se ale rozjel bezprecedentní soudní případ, který by to mohl dokázat.

Tento proces si klade za cíl zastavit ropný průmysl v odlehlých polárních oblastech, ochránit krásy Arktidy a stát se hlásnou troubou lidí požadujících po vládách, aby přijaly zodpovědnost za své činy. Pokud vyhrajeme, miliony barelů ropy mohou zůstat pod zemí. Naším argumentem u soudu bude fakt, že musíme podniknout všechny kroky nutné k dodržení Pařížské klimatické dohody. Budeme také hájit norské ústavní právo na zdravé a bezpečné životní prostředí pro budoucí generace.

Největší síť mladých ochranářů životního prostředí v Norsku, výstižně zvaná Nature and Youth (Příroda a mladí), se spojila s Greenpeace a společně jsme podali žalobu. Obžalována je norská vláda, která 13 ropným společnostem přidělila licence na těžbu ropy v Arktidě. Soudní slyšení se odehrají v Oslu - ale sledovat je budou lidé z celého světa.

Již nyní je případ podporován širokou mezinárodní koalicí. Ze světa přicházejí vyjádření solidarity a nabídky pomoci, a to i od vědců, právníků a aktivistů, kteří mají vlastní neuvěřitelné příběhy ze zápasů proti dravosti ropných společností. Někteří z nejzkušenějších odpůrců ropného průmyslu a jeho nekalých praktik přijeli do Osla, aby byli svědky momentu podání žaloby. Doufáme, že společně vytvoříme hnutí, které bude stejně mocné a mezinárodní jako protivníci, kterým čelíme. Společně můžeme být generací, která ukončí dobu fosilní.

Pokud věříte, že tento případ se týká každého a všude, prosím připojte sem své jméno a my jej předáme spolu s tisícovkami dalších soudu, abychom ukázali, že nejde jen o provinční norský soud, ale o zájem celé planety.

Případ přijely do Norska podpořit velké osobnosti - ochránci přírody, vědci, spisovatelé či příslušníci domorodých kmenů, jichž se těžba ropy přímo negativně dotýká:

  • Audrey Siegel, domorodá umělkyně a aktivistka z Kanady, která se postavila ropné plošině Shellu v roce 2015, když mířila do Arktidy. Audrey v září 2015 cestovala do sídla Shellu v Londýně, aby informovala o hnutí odporu, čímž následovala kroky jejích domorodých předků, kteří kvůli vyžadování svých domorodých práv do Londýna putovali před 100 lety.

  • Niillas Beaska, politik, ​tradiční rybář a ochránce přírody z národa Sámů​. Člen sámského parlamentu, který byl v roce 2014 zvolen ředitelem Norské asociace pro Sámy. Dlouhé roky vede kampaň proti těžbě fosilních paliv na území S​á​mů.

  • Bunna Lawrie kouzelník a pěvec velrybích písní z kmene Mirning sídlícího na pláních Nullarbor v jižní Austrálii, které obklopují Velký australský záliv - domov bílé velryby Jeedara. Bunna byl hlavním domorodým aktivistou, který vystupoval proti plánům BP a Statoilu na těžbu ropy v panenské velrybí rezervaci. I díky němu se společnosti svých bláznivých plánů vzdaly. Nyní Bunna přijíždí do Osla, aby udělal vše, co je v jeho silách, a pomohl zastavit plány Statoilu i v Arktidě.

  • Ivan Ivanov z Republiky Komi v Rusku, která je ničena rozsáhlými úniky ropy kvůli Lukoilu a dalším společnostem, kterým byly uděleny licence na těžbu v norských vodách. Je aktivním bloggerem, který informuje o problémech ropných úniků. Ivan sice není původní obyvatel oblasti, ale je členem komise Save the Pechora Committee, ve které s ním již desítky let pracují domorodí lidé. Již od roku 1989 pak vede kampaně v tradičním teritoriu lidu Komi v povodí řeky Pechora.

  • James Hansen, americký aktivista, klimatický vědec a profesor na oddělení environmentálních věd na Columbia University. Nejlépe je znám pro svůj výzkum v oblasti klimatologie, jeho svědectví o změně klimatu před Kongresem v roce 1988, které pomohlo zvýšit povědomí světové veřejnosti o globálním oteplování, a pro jeho obhajobu akcí na zamezení nebezpečných klimatických změn.

  • Jostein Gaarder,filozof, intelektuál a spisovatel, autor románu Sofiin svět, jehož se po celém světě prodalo více než 50 milionů kopií. Téměř dvacet let propaguje udržitelný rozvoj. V roce 1997 založil Sophie Prize, mezinárodní cenu udělovanou nadacím a jednotlivcům zabývajícím se životním prostředím.

  • Bill McKibben je autor, environmentalista a aktivista. V roce 1988 napsal Konec přírody (The End of Nature), první knihu o globálním oteplování pro laickou veřejnost. Je spoluzakladatelem a poradcem mezinárodní klimatické kampaně 350.org, která působí ve 188 zemích světa.

Tento případ je jedním z rostoucího globálního přívalu právní moci nutící politiky, aby brali své klimatické závazky vážně a aby průmysl nesl svou zodpovědnost.

V tomto případě je rozhodnutí, které zpochybňujeme, známé jako “23. kolo udělování licencí” a přišlo jen několik měsíců poté, co byla dojednána mezinárodní klimatická dohoda v Paříži, kde se norská vláda tvářila jako šampion ve stanovování odvážných klimatických cílů. Tato severská země má ve skutečnosti jednu z environmentálně nejpokrokovějších ústav na světě, ještě v roce 2014 byla ústava aktualizována a zpřísněna. Takže rozhodnutí o rozšíření těžby ropy dál na sever podtrhuje velký paradox. Norsko je skvělá země a má unikátní příležitost ukázat světu, že může udělat poctivý a ekologický posun a chránit budoucí generace. Nebo snad místo toho spojí svou budoucnost s osudem dinosauřího ropného průmyslu?

Tenhle případ není jen o Norsku - vznáší jedny z nejdůležitějších otázek naší doby. Rozhodli jsme se hájit právo, které ještě nikdy v soudních síních nebylo řešeno, je to odvážný krok, ale věříme, že se nám podaří zastavit sedm nových průzkumných vrtů, které mají vzniknout již příští rok. A pak všechny další vrty v panenských arktických oblastech.

Pomozte nám co nejvíce zvýšit naše šance a ukázat norskému soudu, že rozhoduje o budoucnosti nás všech. Potřebujeme tisíce lidí, kteří ukážou svou podporu - připojte své jméno, které bude předáno soudu, abychom dokázali, že jde o zájem celé planety. Děkujeme.

Sune Scheller je arktická kampaňérka v Greenpeace Nordic.