Zpráva je jasná: „Norsko, je na čase dát přednost lidem před ropou!“ 35 aktivistů z 25 zemí se v Barentsově moři domáhalo konce arktického vrtání. Aktivisté Greenpeace z lodi Acrtic Sunrise na nafukovacích člunech a kajacích úspěšně vjeli do ochranné zóny ropné plošiny společnosti Statoil v Korpfjellu, nejsevernějším z ropných vrtů v Norsku, a připojili obří glóbus k plošině Songa Enabler.

 

Globus nesl sepsaná prohlášení lidí z celého světa se zprávou mířenou norské vládě, aby zastavila ropné vrty. Aktivisté během protestu zastavili práci plošiny a po několika hodinách, kdy nahlas požadovali konec těžby v Arktidě norská pobřežní hlídka zasáhla do poklidného protestu. Zadržela loď Arctic Sunrise, zatkla aktivisty i členy posádky.

 

Pouhých 10 dnů před ratifikací Pařížské dohody (16. června 2016) rozdala „k životnímu prostředí přátelská“ norská vláda licence pro ropné vrty v nových nalezištích. Právě nyní, o rok později, začal Statoil těžit ropu v nejsevernější oblasti, na kterou Norsko zatím licenci udělilo.

 

Ale tohle nás nezastaví. Je čas připravit se na nové bitevní pole: soudní síň, kde buda v listopadu norská pobočka Greenpeace společně s organizací Nature And Youth čelit arktické ropě.

S vaším svědectvím to dokážeme. Přidejte své jméno k více než 350 tisícům dalším a staňte se součástí hnutí, které dobře ví, že lepší svět je možný.

Diego Gonzaga je editor v Greenpeace USA. Za překlad děkujeme Kláře Sedláčkové.