V úterý se Armádní sbor inženýrů vyjádřil, že usnadní společnosti Energy Transfer Partners provádět vrty pod jezerem Oahe a dokončit ropovod Dakota Access Pipeline. Je proto nejvyšší čas, aby si sponzoři jako Citibank vybrali, na jakou stranu se postaví - stojí za korporátním drancováním, nebo za lidskými právy a ochranou životního prostředí? Švédský finanční instituce Nordea vyloučila tři společnosti budující Dakota Access Pipeline ze svých investic jako přímou odpověď na rozhodnutí pokračovat se stavbou. Přidají se i další?


:. Shromáždění aktivistů před Washingtonskou pobočkou Citybank

Trumpova administrativa opět upřednostnila korporátní zisk před suverenitou domorodých obyvatel, naším klimatem a přáním milionů lidí po celém světě, kteří volali po zastavení Dakota Access Pipeline. Rozhodnutí armádních inženýrů je v evidentním rozporu s procesem posuzování vlivu na životní prostředí, který si  v prosinci na žádost kmene Standing Rock vyžádal sám Armádním sbor inženýrů.

Odpor ve Standing Rock jede dál

Domorodí vůdci v regionu slíbili, že budou ve svém odporu pokračovat - a solidární lidé po celém světě při nich rozhodně budou stát. Ale ještě dříve, než dalo rozhodnutí o usnadnění nový impuls ke globálnímu hnutí za zastavení ropovodu, banky, podporující tento projekt, začínaly být v rostoucí míře znepokojené. A taky by měly být.

Je na čase, aby si finanční instituce dotující tento nebezpečný projekt vybraly, na jaké straně budou stát. Můžou se buď postavit za Trumpa a jeho staré dobré známé z ropného průmyslu, nebo si zvolit podporu lidských práv, suverenity domorodých obyvatel a ochrany klimatu.

Více než 30 finančních institucí je nakloněno projektu Dakota Access Pipeline. Sedmnáct z nich půjčilo na stavbu ropovodu více než 2.5 miliardy dolarů, které jsou upsány Citybank. Naposledy to byla banka Credit Suisse, která financoval další půjčku ve výši 850 milliónů dolarů Energy Transfer Equities, mateřské společnosti Dakota Access. 

Lidé jako vy mohou bankám říci, aby nepodporovaly projekt, který porušuje práva domorodých obyvatel a ohrožuje naše klima! Máte účet u Citibank? Napište svému osobnímu bankéřovi, že se vám financování ropovodu nelíbí, napište dopis či mail vedení, pohrozte odchodem či rovnou zrušte účet a jako úvod udejte podporu kontroverzního ropovodu.

Stavba od začátku pošlapávala práva Indiánů

Schvalovacímu procesu pro ropovod, který byl uspíšen, postrádal řádnou konzultaci vlády s vládou Siouxského kmene Standing Rock a ignoroval varování mnoha vládních úřadů. Navíc bylo odhaleno, že původní plány zahrnovaly přesměrování ropovodu z jeho původní trasy poblíž města Bismarck v Severní Dakotě kvůli obavám z hrozby úniku do vodního zásobování města. Náčelník z rezervace Standing Rock David Armchambault II. napsal esej pro New York Times, kde vysvětluje, jak byl kmen vyloučen z plánovacího procesu od samého začátku.

:. Útok policie na domorodé ochránce vody 

Ozbrojená policie použila na mírumilovné protestující ochránce vody gumové projektily, slzný plyn, policejní psy, vodní děla či granáty. Více než 600 lidí bylo ve Standing Rock zatčeno, zhruba 100 bylo ošetřeno kvůli podchlazení poté, co na ně v teplotách pod bodem mrazu střílela vodní děla. Jedna osoba přišla o ruku, když byla zasažena  omračujícím granátem. Použité násilí bylo tak závažné, že si vysloužilo stanovisko Organizace spojených národů odsuzující použití síly.

Jak moc je ten byznys výdělečný?

Míru finančního risku označil Institute for Energy Economics and Financial Analysis jako vysoce riskantní a v listopadu došlo i k náhlému uvíznutí aktiv. Stalo se tak částečně v důsledku bezohledného chování vedoucího projektu Energy Transfer Partners — který může být spravedlivě označen jako  žhavý malér společnosti. Energy Transfer má dlouhou historii urychlených projektů provedených bez ohledu na místní komunity a v současnosti je její dluh větší než vlastní kapitál. Dluh je tak vysoký, že jej ratingová společnost Moody’s Investor Service v červnu 2016 ohodnotila slovy "negativní výhled".

Trumpovy zřejmé vazby na projekt zahrnují například dar na kampaň vy výši 100 000 dolarů od generálního ředitele  Energy Transfer Kelcyho Warrena Finanční záznamy také ukázaly, že Trump investoval více než 1 milion dolarů do Energy Transfer a dalších společností, které z ropovodu profitují. Nyní sice tvrdí, že investice odprodal, ale ani on, ani jeho poradci nevydali žádné záznamy, které by potvrdily toto tvrzení. Harold Hamm, Trumpův vrchní energetický poradce, je navíc generálním ředitelem společnosti, jejíž ropa by protékala ropovodem, pokud by byl dokončen.

Žádné peníze pro DAPL!

Případ je jasný a tlak veřejnosti na banky narůstá, s 55 milionovou ztrátou  u zákazníků, kteří ukončili své účty v solidaritě se Standing Rock a apely statisíců lidí vyzývajících banky k ukončení financování DAPL.

 :. Susan právě zrušila její účet, který měla u Citibank 26 let,dokud ban ka nestáhne financování  ropovodu DAPL a nezačne chránit práva domorodých obyvatel! 

Stále jen velmi málo finančních institucí - dokonce i těch s jasnou korporátní  politikou  namířenou proti financování projektů, které porušují lidská práva a normy ochrany životního prostředí - udělalo cokoliv v reakci na tuto situaci. Ty, které by měly - včetně Wells FargoCitibankMizuhoDNBNordeaING, a ABN Amro  - potřebují proměnit svá slova ve skutky.

Nedávný krok ze strany Trumpovy vlády, který - jak se zdá - odhodlaně usiluje o udržení fosilních paliv při životě za každou cenu, není žádným překvapením. Ale finanční instituce dotující projekt mají svou roli, morální povinnost, a své vlastní politiky, aby začaly přerušovat vazby k tomuto projektu. Pokud ovšem nechtějí být viděny jako společnosti, které nerespektovaly suverenitu domorodých obyvatel, ohrozily přísun vody pro miliony lidí a urychlily katastrofické klimatické změny.

Mary Sweeters je kampaňérka Greenpeace v USA.
Za překlad děkujeme Else Šebkové