Limity těžby uhlí i limity osobní. Zatímco první by padnout neměly, doběhnout ve zdraví do cíle a pokořit limit osobní bych si přál. Nechal jsem se totiž vyhecovat a přihlásil se na první ročník Jezerního běhu krajinou Mostecka. Potom jsem si ale uvědomil, že je to běh delší než půlmaraton. Ale přece necouvnu! Navíc nejsem sám - s Jankem a Romanem jsme vytvořili Greenpeace tým a tak za limity poběžíme spolu.

Co má Jezerní běh a limity těžby uhlí vlastně společného? Mnoho, a proto nás napadlo, že bychom mohli na Greenpeace poměrně netradiční formou upozornit na ničení krajiny, bourání měst a obcí kvůli těžbě a spalování uhlí.

Start běhu je 16. června v dopoledních hodinách na náměstí v Mostu, ve městě s kdysi malebným historickým centrem, které však vzalo za své kvůli těžbě uhlí. Trasa vede zbořenou částí města, pokračuje krajinou rekultivací, podél důlních propadlin, továren a odkališť a končí stoupáním na zámek Jezeří, další místo ohrožené těžbou.

Most sice ještě stojí, to se ale bohužel nedá říci o dalších více než osmdesáti obcích, které díky těžbě a spalování uhlí zanikly. Doprovodný program s koncertem se koná v Černicích, které by byly srovnány se zemí jako první, pokud by došlo k prolomení dnes platných územních limitů těžby hnědého uhlí. Horní Jiřetín by následoval.

Rozhodně jsme proti bourání dalších obcí, proto jsme se rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas i tím, že poběžíme za zachování limitů. Jsme přesvědčeni, že uhlí za limity nepotřebujeme a do budoucna bychom se bez něj měli zcela obejít. Stejně jednou dojde, je to otázka času. Jestli se ptáte, jak si představujeme energetiku bez uhlí, přijměte pozvání na prezentaci naší Energetické [r]evoluce, která se bude konat zítra, 6. června v 11 hodin v Hubu Praha.

Držte nám palce, osobní limity padnou a ty těžební odolají. Pokud jste z blízkého okolí, přijďte nás v sobotu 16. června podpořit na trať.