Série protestů, přímých akcí a manifestací občanské neposlušnosti Break Free byla bezprecendentní vlnou, která ukázala, jakou mají lidé ve svých rukách sílu. Celé dva týdny probíhaly protesty a v mnoha zemích na šesti kontinentech světa se lidé spojili a začali jednat. Šlo o jednotlivce i o celé komunity, o místní lidi i o velké mezinárodní skupiny.

V Německu zastavily čtyři tisíce lidí největší evropskou uhelnou elektrárnu – obsadili její infrastrukturu na více než 48 hodin a donutili ji snížit kapacitu pod 20 procent a přepnout do krizového režimu.

Stovky lidí se postavily nejvlivnější rodině v Jihoafrické republice. Na protestním pochodu doručily až k jejich vchodovým dveřím uhlí, které v budoucnu nechtějí.

© Shayne Robinson / Mutiny Media

10 tisíc lidí šlo v průvodu proti plánované uhelné elektrárně v Batangas na Filipínách. 3000 lidí poslalo jasný vzkaz indonéskému prezidentovi na ohlušující demonstraci v Jakartě. O několik dní později vylezlo 12 aktivistů na jeřáby dopravující uhlí elektrárně Cirebon a vyvěsili zde transparentu vyzývající k útlumu těžby.

V Austrálii zablokovala armáda kajakářů přístav Newcastle, zatímco se 70 lidí obsadilo železniční koleje a zabránilo v průjezdu uhelným zásilkám na šest hodin.

V Ekvádoru se shromáždili lidé z celé země, aby pokojně protestovali proti těžbě fosilních paliv u ropné rafinérie. Plánovali zde také založit záhony s potravinami, které by pomohly nakrmit lidi zasažené nedávným zemětřesením, byli ale z místa vykázáni dříve, než se jim to povedlo.

V Turecku došly dvě tisícovky lidí k branám největší uhelné skládky u města Izmir a obehnaly ji gigantickou rudou páskou, aby vyzvaly k ukončení expanze uhelného byznysu v zemi.

Desítky lidí okupovaly přes noc vlakové koleje u města Albany ve státě New York ve Spojených státech. Demonstranti chtěli zamezit převozu ropných cisteren přes oblasti veřejného sociálního bydlení pro lidi s nízkým příjmem.

A osm stovek lidí obklíčilo terminál ropovodu firmy Kinder Morgan na tradičním domorodém území u Vancouveru v Kanadě na vodě i na souši, aby nemohl fungovat celý den.

© Marlin Olynyk / Survival Media Agency

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál…

Když sečteme všechny ty aktivní lidi, kteří se do akcí proti fosilním průmyslům postavili, dostaneme se k desítkám tisíc. A nebyly to jen poklidné a tradiční protesty v ulicích, spousty lidí obsazovaly doly, pádlovaly v kajacích či blokovaly koleje, prostě nacházely nové a účinnější způsoby, jak donutit společnosti, aby nechaly uhlí, ropu, plyn či dehtové písky v zemi.

Tisíce z nich riskovali vězení a mnoho z nich se k tomuto odvážnému kroku odhodlalo vůbec poprvé. A proč? Aby se mohlo lidstvo naopak osvobodit – Break Free – od energetického paradigmatu, v němž je naše planeta uvězněná a odsouzená ke katastrofické klimatické změně. Aby se lidstvo mohlo vydat správným směrem a zrychlit svůj přechod na obnovitelné zdroje energie.

Tuto největší klimatickou akci v dějinách, tuto neuvěřitelně mocnou vlnu demonstrací a přímých akcí pohání reálná hrozba dramatického oteplování naší planety. Duben pokořil všechny teplotní rekordy globální teploty a je již sedmým měsícem v řadě. Požáry se kvůli suchu šíří v Kanadě i v Rusku a Šalamounovy ostrovy se začaly ztrácet pod hladinou moří.

Nezavírejte oči před energetickou revolucí!

Mezi závazky politiků z klimatické konference v Paříži a mezi reálnými činy je prázdný prostor, který vyplňují právě akce obyčejných lidí, jimž se na řešení už nechce dál čekat.

Nevím, jestli se světoví lídři raději nesnaží před podobnými vlnami občanské angažovanosti raději zavírat oči. Ale doufám, že tohle viděli. Doufám, že spolu s námi zažili ty úžasné příběhy odvážných lidí spojujících se nehledě na zemi svého původu. Příběhy lidí, kteří se postavili, promluvili a začali dělat věci, které se musí udělat, abychom se zbavili nebezpečné závislosti na fosilních palivech a přesunuli se do spravedlivější, demokratičtější budoucnosti založené na obnovitelných zdrojích.

Akce Break Free ukazuje, že všude po světě jsou lidé připraveni jednat. A pokud se světoví lídři odhodlají přejít rychle na obnovitelné zdroje, podpoříme je. Ale nebudeme čekat, než se rozhoupají. Čas běží a nemůžeme s ním dál plýtvat. Je načase vzít moc do svých rukou a nastolit na světě rovnováhu.

Mike Hudema je energetický kampaňér Greenpeace Kanada.