Pokud hledáte záchytný bod při nákupu elektroniky a potřebujete vyřešit dilema, jak být při svém výběru co nejšetrnější k životnímu prostředí, máme pro vás užitečné informace.

Greenpeace totiž právě vydalo aktuální verzi „Průvodce zelenější elektronikou“, v němž ohodnotilo 15 výrobců.

Je-li pro vás důležité při pořizování nového počítače, telefonu, televize nebo jiného spotřebiče také to, jak daná firma reaguje na požadavky udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí, určitě vám pomůže náš nový materiál.

Vylepšili jsme kritéria

Aby bylo možné posoudit udržitelnost firem  z hlediska jejich dodavatelského řetězce, byly přidány do stávajících kritérií hodnocení: škodlivost chemikálií ve výrobcích, recyklace produktů, životnost výrobků, zda se používá recyklovaný papír a nevyužívají se minerální látky z konfliktních regionů (např. coltan v mobilních telefonech, jehož těžba udržuje stav permanentní války v Kongu).

Jaké jsou hlavní požadavky Greenpeace na výrobce?

Průvodce zelenější elektronikou vychází od roku 2006 a díky němu zaznamenal elektronický průmysl značné zlepšení. Řada výrobců je teď motivována nepoužívat nebezpečné chemikálie. Ale aby se stali skutečně „zelenými“ a umístili se na předních příčkách, musí ještě učinit další kroky:

-       Zlepšit svou uhlíkovou stopu

-       Prodloužit životnost svých výrobků

-       Zajistit odpovědný způsob získávání surovin pro svou výrobu

Jak naše hodnocení dopadlo?

Na vrcholu se tentokrát umístila firma HP s 5,9 z možných 10 bodů, po ní následuje Dell, Nokia a Apple.

HP bodovalo, protože bylo úspěšnější ve snižování emisí oxidu uhličitého ve svém dodavatelském řetězci, vlastních emisí a zasazovalo se za účinnější klimatickou legislativu.

Dell je na druhém místě, kam se od minula vyšplhal z desáté pozice. Tento výrobce počítačů skóruje díky ambiciózním klimatickým cílům a plánu snížit emise skleníkových plynů o 40% do roku 2015, včetně silné politiky využívání papíru trvale udržitelným způsobem.

Nokia tentokrát spadla po několika letech z prvního místa na třetí. Tento finský výrobce se může vrátit zpátky na vrchol žebříčku, ale musí ukázat, jak si poradí se snižováním emisí a používáním obnovitelných zdrojů.

Proč v našem seznamu není Facebook?

Firmy jako Facebook jsme nezařazovali, i když jsou nepochybně součástí celé problematiky. V našem hodnocení nejsou, protože elektroniku nevyrábějí. Jejich rostoucí spotřeba energie pro datová centra ale představuje závažný problém, a proto se o ně zajímáme a chceme, aby nepoužívali špinavé zdroje elektřiny a staly se lídry v ochraně klimatu.

Co je pro nás při hodnocení firem důležité?

Elektronika, jako jsou počítače, televizory a mobilní telefony jsou energeticky náročné na výrobu. To je důvod, proč se Průvodce zaměřuje na to, jak si firmy vedou při snižování spotřeby a jak využívají svého vlivu na přijímání legislativy podporující čistou energii.

Greenpeace také zohledňuje, zda výrobci vyřazují ze svých produktů nebezpečné látky jako PVC nebo bromované zpomalovače hoření.

Zákazníci se dnes čím dál víc zajímají o to, jaký dopad na životní prostředí mají výrobky, které kupují. Míří na ně ale taky firemní greenwashing.

Proto přinášíme Průvodce, který by pro vás mohl být zdrojem informací a pomocníkem při výběru.

Jaký význam pro vás má kritérium šetrnosti k životnímu prostředí a je důležitým klíčem pro výběr elektroniky?