Jak využít mezinárodní den? A ještě k tomu ledních medvědů? To je přece jasné. Vyběhnout na ulici a informovat okolí o tom, co se děje. Našim cílem bylo najít 150 nových "Ochránců Arktidy". V loňském roce jsme se rozhodli udělat infostánek na náměstí Svobody, letos tomu nebylo jinak. Pro naši lokální skupinu to byla první akce tohoto roku. Počasí nám sice nepřálo tak jako v Praze, ale nenechali jsme se odradit ani zataženou oblohou.

Den ledních medvědů v Brně

Ráno jsme postavili stoleček a oblékli kostýmy ledních medvědů. Náš nový kameraman pohotově tasil kameru, začal mezi námi pobíhat a vše pečlivě dokumentovat. Zanedlouho se objevili i strážci zákona. Ne že by měli potřebu pomáhat a chránit lední medvědy, ale aby se nás pokusili přesunout jinam (někam, kde nejsou lidi)! Naštěstí dobře víme, co můžeme a nemůžeme, a proto nás tato návštěva nerozhodila a my pokračovali s chutí dále. Na infostánku nám samozřejmě nechyběl ani fotograf, aby se naši příznivci a kolemjdoucí mohli s medvědy vyfotit. Dobrovolníci přicházeli a odcházeli a neustále motivovali ostatní svým elánem a nasazením.

Odpoledne jsme navštívili infostánek Občanské aliance Referendum, abychom jim vyjádřili naši podporu v boji za zachování hlavního vlakového nádraží v centru Brna. Den se chýlil ke konci a naše petiční archy byly plné. Při sčítání podpisů jsme zjistili, že náš cíl jsme překonali dvakrát, tedy dohromady jsme získali 300 nových "Ochránců Arktidy".

Jako třešinka na dortu za celým dnem byla večerní beseda s Janem Beránkem, který je vedoucí energetické a klimatické kampaně GPI, na téma "budoucnost ekohnutí u nás i ve světě" a následná volná debata v kruhu brněnských aktivistů z různých NGOs.  Zkrátka zajímavý den plný dobré nálady i na straně veřejnosti. Určitě si něco podobného brzy zopakujeme. Výsledek? "Gazprom a jiní škodiči by se měl začít bát, Brno jede!!!" :D