Znáte Štvanici? Většina lidí si asi vybaví onen spor, zda zbourat historickou budovu kluziště či nikoli. Nyní je však na pořadu dne jiné téma a to Arktida.

Dobrovolníci pražské lokální skupiny dobrovolníků se 27. 2. rozhodli v rámci Mezinárodního dne ledních medvědů upozornit mladou i starší generaci na problémy se kterými se Arktida v dnešní době musí potýkat. Na jedné straně nebezpečná těžba ze strany ropných korporací, na straně druhé tání arktické ledové plochy, čili mizení přirozeného domova ledních medvědů.

Bruslení s medvědy - foto: Petr Kucka

Skupina medvědů bruslících na ledové ploše na Štvanici upoutávala pozornost a medvědi pak odkazovali dospělé k podpisu arktické petice za vytvoření rezervace a popřípadě k debatě nad touto problematikou. Menší návštěvníci se nechávali zvěčnit s tímto impozantním tvorem (i když jen v plyšové podobě), malé bruslaře potěšila také hra, při které dávali gól postavě znázorňující oddaného služebníka firmy Gazprom, čehož se se zápalem chopili i mnozí dospělí. K našim bruslícím medvědům přibylo také plno medvíďat – děti si totiž nechávaly pomalovat obličeje medvědími čumáčky.

Bruslení s medvědy - foto: Petr Kucka

Den ledních medvědů jsme si všichni užili. Podle mého názoru šlo o dobře zvládnutou akci v týmu podobně smýšlejících lidí. Teplé slunečné počasí způsobovalo tání ledu, což trochu znepříjemňovalo zážitek z bruslení a už po jednom pádu byl člověk - respektive medvěd - zcela promočený. Byla to ovšem smutná paralela toho, čeho jsme svědky v Arktidě - led nám, ledním medvědům, doslova tál pod nohama.

I proto měli návštěvníci možnost podepsat petici a stát se tak ochráncem Arktidy, což většina z nich s radostí udělala.