Dnes večer se mi bude dobře usínat s vědomím, že se mezinárodní společenství konečně vážně zabývá otázkou ochrany Arktidy.

Přes noc se sice nic nezmění, ale stalo se něco velmi pozitivního, na co můžeme být já a dalších více než 5 milionů lidí z celého světa náležitě hrdí.

Celebrating at the North Pole - 2013 expedition.

A co že se to vlastně stalo?

Evropský parlament včera schválil usnesení o potřebě zvýšené ochrany životního prostředí v arktické oblasti, které zahrnuje mimo jiné také založení rezervace kolem severního pólu.

Pro naši kampaň to znamená obrovský skok vpřed! Poté, co Finsko nedávno vyjádřilo podporu záměru vytvořit v Arktidě chráněné území, je usnesení poslanců EP již druhou známkou vzrůstajícího mezinárodního zájmu na trvalé ochraně jedné z největších a prozatím také nejméně vydrancovaných oblastí na Zemi. Jde o „území nás všech“ o rozloze 2,8 milionů kilometrů čtverečních. Vznikla by tak doposud největší chráněná zóna, zajišťující bezpečný domov pro rybí populaci, živočišné druhy adaptované pro život na ledu a nepřeberné množství chladnomilných vodních druhů.

Medvěd v ArktiděArktický oceán byl doposud nejméně chráněnou oblastí na Zemi. Je přinejmenším zarážející, že v péči o tak klíčovou součást vlastního „dvorku“ zcela selhaly i národy jinak vyznávající etiku přísné ochrany a zachovávání životního prostředí.

Poslanci také volají po opatření, které by zamezilo rybolovu ve volném moři v okolí Arktidy. Podobné opatření ale před pouhými dvěma týdny odmítlo pět zemí, které tyto vody obhospodařují. Nepodařilo se jim dosáhnout dohody o omezení rybolovu a pouze vyzvaly všechny země k dodržování (neexistujících) pravidel. Je to sice mírný pokrok, ale zcela určitě potřebujeme zajít mnohem dále, dříve než se do Arktidy nahrnou monstrózní průmyslové rybářské lodě.

Nové usnesení Evropského parlamentu nyní konečně přichází s něčím, co bylo vždy nad slunce jasné, ale dodnes v debatách na zasedáních Arktické rady nebo pobřežních států zcela chybělo: závazná dohoda, která by zabránila znečištění z lodí a těžby ropy. Je pozoruhodné, jak dlouho se spoléhalo na jakési dobrovolné, k průmyslu shovívavé „kodexy jednání“.

Současné znění usnesení má však jednu mouchu. Žádá o uplatnění „principu předběžné opatrnosti“ ohledně využití zásob energetických surovin v Arktidě.  My si ale myslíme, že je možná pouze jedna cesta, a to těžbu úplně zakázat.  Protože pokud to někdo s ochranou tohoto křehkého, zranitelného ekosystému myslí vážně, musí uznat, že povolit jakékoli ropné plošiny nebo obří těžařské lodě kdekoli v jeho blízkosti by bylo naprosto šílené. Jinými slovy – parafrázuji Beyonce - jestli máš něco rád, neměl bys do toho vrtat.

Těžba v ArktiděUsnesením poslanců to zdaleka nekončí. Ministři zahraničí EU před sebou mají ještě spoustu práce. Evropský parlament správně podotkl, že ministři nereagovali na návrh Evropské komise a Evropské služby pro vnější činnost (EEAS) z roku 2012. Vlastně od roku 2009 se ministři zahraničí EU otázce Arktidy víceméně nevěnovali. Ministři členských států a šéfka unijní diplomacie Catherine Ashton by se radši měli začít tímto tématem zaobírat dříve, než bude příliš pozdě.

Nabízí se otázka, jaký dopad, jak v Evropě, tak za jejími hranicemi toto usnesení přinese. Jsem si jist, že se arktické státy navenek zachovají slušně, ale uvnitř budou doutnat vzteky. Namísto toho by však měli respektovat varovná znamení a pochopit, že nikdo se nesnaží zpochybnit jejich suverenitu, pouze jejich přístup. Arktický oceán je jedinečný, nádherný a plný života. Měl by takový zůstat.

Neil Hamilton, hlavní politický poradce arktické kampaně, Greenpeace, Norsko