Stejně jako hnutí Zachraňme Arktidu, tak také Formule 1 má obdivovatele ve všech koutech světa, kteří jsou různého věku i povolání. Vždyť já sám jsem byl velkým fanouškem tohoto sportu, když jsem vyrůstal! Je to možné, aby celoživotní environmentalista, bojovník za sociální spravedlnost a ochránce přírody srdcem i duší zároveň tajně miloval automobilové závody? Rád bych věřil, že v našem hnutí máme rádi diverzitu a různé úhly pohledu. Upřímně si myslím, že v dnešní době je mezi fandy F1 plno lidí zajímajících se o ekologii, stejně jako je v Greenpeace plno fanoušků F1.

O F1 jsem se začal zajímat už hodně dávno, když ji měl nadšeně rád můj spolubydlící. Klidně si nařídil budík na dvě hodiny ráno, aby mohl závod sledovat. Netrvalo to dlouho a „jel“ jsme v tom také. Takže věřte tomu, že naprosto respektuji technologii, sportovního ducha a veškeré „novinky a vychytávky“ ve F1 Grand Prix.

Co ale respektovat nemohu, je to, jak se sponzor této velké události Shell chová v Arktidě. Dost jinak, než fair play! Shell vede závod v těžbě fosilních paliv po celém světě. Od frakování (těžba břidlicového plynu) v mé vlastní zemi Jižní Africe, přes ropné havárie v deltě Nigeru až po devastování původních obyvatel v Kanadě. A v neposlední řadě také v tom, že riskuje v podstatě úplně všechno, aby získal ropu z tající Arktidy. Shell opět prokazuje, že pro poslední kapky ropy na planetě je schopen snad všeho!

Protest Greenpeace na F1 Grand Prix Belgie

A tak zatímco Shell v tomto šíleném závodě přidává, my ostatní zápolíme v jiné disciplíně – vedeme závod o záchranu arktické přírody před ropnými haváriemi, které by tento křehký región zničily. Každý řidič ví, co znamená rozlitý benzín na asfaltu, dovedete si tedy jistě představit, jaká katastrofa by taková  nehoda v Arktidě byla.

Vědci nám říkají, že dění v této oblasti se vymyká kontrole. Jak se Země ohřívá, led taje a Shell a další firmy se tady chystají těžit ropu. Ano tu ropu, která planetu zahřívá a kvůli které ledu ubývá… Je to šílený začarovaný kruh, který musíme rozetnout.

Veškerý život na planetě závisí na ledové čepici Arktidy. Je důležitá, protože stabilizuje celosvětové klima a odráží sluneční záření zpátky do vesmíru. Pokud roztaje, náš svět se nenávratně změní. To je důvod, proč se miliony lidí po celém světě přidali k hnutí za její záchranu a postavily se Shellu a dalším společnostem.

Protest Greenpeace na F1 Grand Prix BelgieTakové chování není něco, co si zaslouží slávu po boku sportovních vítězů. Společně ale zajistíme, že se svět o plánech Shellu dozví.

Přidejte se k nám a pošlete Shellu vzkaz, že Arktida není pokusná laboratoř! Že můžete mít rádi F1 i přírodu na severním pólu. Pokud budeme spolupracovat, můžeme zdejší přírodu zachránit a odvrátit katastrofální změnu klimatu.

Kumi Naidoo - výkonný ředitel Greenpeace International