Kuk! – Jsme tady! Kdo nás najde?

Včera ráno za svítání aktivisté Greenpeace pronikli do jaderné elektrárny v Nogent-sur-Seine (Aube) 95 km jihovýchodně od Paříže s jednoduchým vzkazem: "Jaderná energie není bezpečná".

Několik aktivistů se bez problémů dostalo do samotného srdce jaderné elektrárny!

Tato akce ukazuje, jak jsou francouzská jaderná zařízení zranitelné vůči útokům a že existující bezpečnostní funkce jsou nedostatečné.

Audit je nekompletní!

Nedostatečná bezpečnostní opatření jsou také důvod, proč Greenpeace vyzývá vládu, aby rozšířila rozsah auditu francouzských jaderných zařízení.  Požaduje, aby se zohlednila všechna rizika, včetně terorismu, pádu letadla nebo napadení počítačovými viry. Audit byl totiž zaměřený pouze na problémy spojené s přírodními jevy – zemětřesení nebo povodně.

Ve zprávě, kterou si nechali Greenpeace vypracovat v lednu, prohlásil Arjun Makhijani, předseda výzkumného ústavu v oblasti energetiky a životního prostředí v Marylandu (USA), že v komplexní revizi bezpečnosti by měla být zahrnuta i rizika lidského faktoru – včetně náhodných příčin nebo i jednání se zlým úmyslem.

Bezpečnostní opatření vypadají působivě – ale jen na papíře!

Vláda tvrdí, že má plány pro zajištění bezpečnosti ve svých jaderných zařízeních – např. zásah proti útočníkům do 15 minut, trvalá přítomnost zvláštní čety po celém areálu elektrárny, dohled radaru nad vybranými zařízeními, dvojitý elektrický plot, kamerový systém, omezený pohyb ve vzdušném prostoru nebo zvláštní povolení pro přístup do určitých míst.

I přesto se včera dostalo několik aktivistů do prostor francouzské jaderné elektrárny.

Jejich KUK!, které na transparentu ukazovali ochrance jaderného zařízení, jen symbolizovalo, jak špatně je zabezpečené místo, které by po případném útoku mohlo znamenat katastrofu pro Francii a celou Evropu.

Blog k tématu na Greenpeace International