Obvykle si už od května obyvatelé Dillí stěžují na spalující horko a na to, jak jsou sužováni špatným počasím, nedostatkem vody a výpadkem dodávek energie. To samé platí i v jiných velikých a přelidněných metropolích nejen v Indii. Letos ale už máme v Dillí něco jiného. Něco, co posunuje celé město o krok kupředu v trvale udržitelnému životu. Můžeme nyní použít prostorné střechy hlavního města k získávání sluneční energie, ať už vlastníme střechu, nebo ne.

Po letech trpělivosti a vytrvalosti mohou lidé v Dillí konečně využívat městskou solární politiku. Všechno začalo už v dubnu 2013, kdy nadšená skupina dobrovolníků z Greenpeace India pracovala v příšerném vedru na jarmarku Obnovitelné energie a mluvila s lidmi o solární energii. Zrodila se kampaň „Přechod na Slunce“ a byla nezastavitelná. Ještě v červnu toho roku se na Světový den životního prostředí stovky lidí všech sociálních postavení a profesí shromáždily na jednom místě, kde se střídaly ve šlapání na rotopedech, které generovaly elektrický proud, aby ukázaly že obyvatelé hlavního města si dokáží vyrábět energii sami.

Všechna relevantní data, které městští úředníci potřebovali, aby energetickou revoluci posvětili, jsem shrnuli ve zprávě o potenciálu solárních střech v Dillí. Ale potřebovali jsme více než údaje. Potřebovali jsme jasný požadavek od lidí a pro lidi. A podmínky a čas dozrál. Město se už potácelo v extrémních teplotách. Směřovali jsme k dalšímu letnímu vrcholu energetické spotřeby, nežrali jsme však jen naše podíly energie, ale vysávali ji ze sousedních států. Něco se muselo změnit.

Po hektickém létě ovšem hlavní město prošlo dvěma státními volbami. V roce 2015 jsme nakopli kampaň za solární pouliční světelné lampy pro Dillí. Lobbovali jsme u politiků, regulačních státních orgánů a mnoha dalších, kteří se zabývali energetickou budoucností Dillí. Strávili jsme měsíce až nakonec v červnu městská rada oznámila první solární politiku hlavního města, která pomohla lidem z této metropole nainstalovat panely a generovat svou vlastní energii. Pokud produkují více energie než potřebují, prodávají ji zpět společnostem do veřejné energetické sítě. Pokud někdo nemá vlastní střechu, aby si nainstaloval panely, politika umožňuje lidem společně vlastnit sadu solárních panelů. V podstatě skupina přátel může investovat do solárních panelů, aby produkovala solární energii.

Město Dillí udělalo veliký krok kupředu pro dlouhodobě udržitelnou budoucnost, velký krok, který může udělat každé větší město. Snad brzy bude Dillí čistým a zeleným městem, jak ho chceme vidět.

Ruhie Kumat a Madhulika Varma pracují v komunikačním oddělení Greenpeace India.