Polární expedice

Už za pouhé dva týdny budu stát na pobřeží zamrzlého Severního ledového oceánu a budu se připravovat na lyžařskou výpravu na severní pól. Budu mít na sobě čtyři vrstvy fleecového oblečení a speciální čepici, která byla upletená přímo pro mě. V kapse budu mít mandlovou čokoládu, iPod a vyjádření naděje pro budoucí generace.

Jako většina našeho 16 členného týmu nemám žádné arktické zkušenosti. Absolutně žádné. Vůbec. Moje outdoorové zkušenosti se vlastně omezují pouze na kempování na zahradě s mým kamarádem Barnabym, když mi bylo 7. Takže, proč proboha Greenpeace pomáhá mně a bandě nezkušených dětí dostat se na lyžích na vrcholek světa? Nu, tady je krátká verze našeho příběhu.

Jedeme na severní pól, abychom ho jménem veškerého života na Zemi prohlásili za chráněné území. Jakmile dorazíme, uděláme díru do ledu a na mořské dno umístíme Vlajku pro budoucnost. K vlajce bude připevněno skleněné pouzdro se jmény téměř 2,7 milionů ochránců Arktidy, kteří se k nám připojili na stránce savethearctic.org.

Doufáme, že se nám podaří zahájit novou debatu o Arktidě, do které se zapojí každý člověk na Zemi. V současné době se jediné probíhající diskuze týkají pouze toho, jak si rozdělit ropu, plyn a ryby, které se s táním ledu stávají dostupné.

Jinými slovy, pokud zvednete ruku a řeknete: „Ehm, promiňte, ale není trošku hloupé dívat se na tání mořského ledu jako na příležitost k vytěžení více ropy?“ jste vysmíváni, označeni za naivní a odesláni do kouta, dokud se nezačnete chovat slušně.

Jsme přesvědčeni, že existuje lepší cesta. Vyzýváme mocné, aby v mírovém duchu společně pracovali na ochraně Arktidy a boji proti klimatickým změnám. Začínáme tím, že žádáme prezidenta Obamu, aby zakázal těžbu u pobřeží Aljašky, ale tuto debatu potřebujeme rozšířit.

Kromě polárních průvodců, expertů přes focení a technických mágů se ke mně na této expedici připojí čtyři úžasní mladí lidé, kteří mají všichni co říct k Arktidě, klimatickým změnám a naději.

Renny je ze Seychel. Celý jeho ostrovní národ může zmizet kvůli zvyšování mořské hladiny, ale když s ním mluvíte, vůbec by vás to nenapadlo. Když jsme na tuto expedici trénovali v Norsku, pořád se smál, a to i když vypadl ze spacáku.

Kiera žije v Denendehu na severovýchodě Kanady. Je významnou aktivistkou, zpěvačkou a ochránkyní práv původních obyvatel. Je velmi zábavná a bere si s sebou buben.

Josefina je příslušnicí národa Sámů (Laponců) ve Švédsku. Sámové patří mezi nejstarší původní obyvatele Evropy a po stovky let byli závislí na chovu sobů. Josefina také plete speciální čepici pro naši expedici.

Ezra Miller. Herec, hudebník a aktivista.

Ezra je velice talentovaný mladý newyorský herec. Viděl na vlastní oči dopad „superbouře“ ve svém rodném městě a navštěvuje hodiny Zumby, aby byl připravený s tím něco udělat.

Bude tam zima, bude to obtížné a vůbec netušíme, co nás čeká. Tady můžete sledovat náš postup. Dokud nám nedojde čokoláda, budeme odpovídat na co nejvíce zpráv.

Přejte nám štěstí.

Autor blogu: James Turner, který dříve pracoval pro BBC, ITV a britskou pobočku Greenpeace, je hlavním zpravodajem arktické kampaně. Působí v Los Angeles.

Seznamte se s polárním týmem v krátkém videu