Ráno jsem vstávala o půl páté, abych včas dorazila do druhé největší rafinerie v Evropě, vyšplhala na komín do výšky devadesáti metrů a přemalovala logo. Rozhodně to nebyl obyčejný den v kanceláři, natož pro mě jako výkonnou ředitelku Greenpeace. Proti plánům těžařské společnosti Total týkajících se vrtů a těžby ropy u ústí Amazonky jsem se ale musela vzepřít a něco udělat.

 

:. Protest v Belgii proti společnosti Total žádal větší ochranu Amazonského korálového útesu.

Je spousta důvodů, proč jsem se rozhodla zapojit do této akce a pracovat společně s dalšími aktivisty. Cítila jsem, že musím udělat vše pro to, aby se veřejnost o problému dozvěděla. Lidé musí vědět, jak riskantní a nebezpečná těžba ropy pro Amazonku je a jak důležité je se do protestů zapojit.

:. Jedna z prvních fotografií Amazonského korálového útesu pořízená posádkou lodi Greenpeace Esperanza.

Těžba ropy v nedotčených vodách by nedávno objevený Amazonský korálový útes, unikátní systém o velikosti 9500 kilometrů čtverečních, vážně ohrozila. Tento podmořský svět je plný neprozkoumaných přírodních pokladů. Přesto je průmysl s fosilními palivy ochotný vše riskovat kvůli ropě, kterou si naše planeta už ani nemůže dovolit spalovat. Nejen že se těžbou poškodí místní ekosystém, ale všechny domovy a přírodní zdroje tradičních komunit podél brazilského pobřeží budou vystaveny riziku v případě úniku ropy.

Další důvod, proč jsem se rozhodla připojit k této akci vedenou hnutím Break Free, je, že je čas, aby se organizace, podnikatelé, politici - zkrátka všichni – postavili fosilním palivům a svým vlastním způsobem. My všichni musíme přijmout taková opatření, která povedou k urychlení přechodu ke stoprocentně obnovitelným řešením.

Dopady těžebních plánů společnosti Total se totiž netýkají pouze Amazonského korálového útesu. Nové ropné vrty jako tento ohrožují šance na udržení vzestupu průměrné globální teploty pod 1,5 °C – cíle Pařížské dohody, díky kterému je možné snižovat rizika a dopady změny klimatu. Proto jsme lidem připomněli, že ropa musí zůstat v zemi nedotčená.

Z vrcholu komína vysokého devadesát metrů jsem si prohlížela okolí a došlo mi, jak důmyslní lidé dokážou být. Když chceme, jsme schopni vytvořit úžasné věci. V dálce jsem viděla větrné turbíny – v podstatě řešení, která už existují. Jsme tedy schopní a máme řešení. Jediné, co ještě potřebujeme, je společná odhodlanost. Musíme se teď zaměřit na budoucnost s nižšími emisemi škodlivých plynů. Neexistuje jediný důvod, proč bychom to nedokázali, musíme ale jednat rychle.

:.Pochod hnutí Break Free v Aténách

A nejsme na to sami. Zatímco se my  a další protestující aktivisté v Paříži snažíme přesvědčit společnost Total, aby neničila Amazonský útes, jiní protestují v Německu, Thajsku a Spojených státech, aby nás a životní prostředí ochránili před fosilními palivy. Na Novém Zélandu, odkud pocházím, dvě stovky lidí zablokovaly každoroční shromáždění představitelů ropného průmyslu. V Řecku, Koreji a na Filipínách tisíce lidí pochodovaly ulicemi a požadovaly konec užívání fosilních paliv. V České republice se místní hnutí postavilo proti prodlužování provozu uhelných elektráren.

:. Rybářské komunity rozevírají transparent hnutí Break Free poblíž thajského ostrova Don Kham Puang.

Hnutí Break Free, které chce svět osvobodit od fosilních paliv, se rozrůstá a zesiluje. Tento rok spojilo síly se ženskými a domorodými hnutími, aby společně upozornily na to, jaký dopad mají fosilní paliva a klimatické změny na jejich práva, komunity a živobytí.

I dále budeme čelit uhelnému a ropnému průmyslu při každé příležitosti. Už teď se upouští od fosilních paliv a pozornost čím dál více směřuje k obnovitelným zdrojům. Lidé v této snaze nadále vytrvají, společně s vládami a tisíci společnostmi, které se chtějí podílet na zdravější a udržitelné budoucnosti.

Kvůli tomu budu v půl páté ráno vstávat ráda každý den.

Bunny McDiarmid je výkonnou ředitelkou v mezinárodní pobočce Greenpeace v Amsterodamu. Za překlad děkujeme Tereze Šindelářové.