Fukušima

Japonsko je téměř zcela bez jaderné energie - v květnu dojde k plánovanému vypnutí reaktoru Tomari na ostrově Hokkaido, čímž se tato země stane poprvé od roku 1966 bezjadernou.

Je to povzbudivá událost nejen pro běžné obyvatele Japonska, ale také pro zbytek světa, kde je stále větší význam přikládán energii z obnovitelných zdrojů.

Katastrofa ve Fukušimě světu připomněla skutečnost, že jaderná energie není bezpečná a nikdy nebude. To, že se i z Japonska stává bezjaderný stát, je dalším signálem, že se bez jádra dá bez problémů obejít. 

Energetické společnosti jako Tokyo Electric Power se snaží dávat najevo optimistický přístup k plánovanému odstavení všech jaderných elektráren a nabádá lidi, aby používali svou energii efektivně a spořivě.

Je patrné, že se z jaderné energie stává zbytečná investice. V dubnu jsme zaznamenali zrušení plánu na výstavbu nové jaderné elektrárny v Bulharsku a na druhé straně Evropy také rozruch ve Velké Británii, kde vzbudil návrh na vybudování dvou nových reaktorů vlnu protestů. 

Stejně jako v řadě dalších případů ztroskotaly oba projekty na nedostatku finančních prostředků na realizaci a na nevyzpytatelnosti jaderné politiky mnoha států.

Tokyo energy shift parade
Znamená to tedy, že můžeme v příštích měsících očekávat další odmítnutí jádra v zemích, které si budou brát příklad z Německa, Itálie, Švýcarska a Belgie? Nebo se tyto státy stanou unikátem v postoji k zelené energii?

Změna v globálním přístupu k obnovitelným zdrojům by mohla vést k oživení hospodářského růstu v mnoha zemích, k zabezpečení stabilních dodávek energie a také k drastickému snížení emisí skleníkových plynů.   

V Japonsku budeme mít možnost sledovat, jak je možné přejít bez nedostatku elektřiny po vypnutí posledního reaktoru z jádra k čistším zdrojům energie.


Obnovitelné technologie a systémy s vyšší účinností nám mohou pomoci řešit energetické problémy budoucích desetiletí.  Jak vidíme v případě Německa, zelená politika vytváří pracovní a investiční příležitosti. Doufejme, že se tento trend převalí jak k sousedním, tak k zemím mimo Evropu.