Pařížská dohoda nás katapultovala do nové reality. Vlády dohodu podepsaly, nyní podle ní musejí jednat. A mezitím se globální hnutí lidí proti fosilním palivům žene dál - a vy můžete být jeho součástí. Jsme generací, která ukončí éru fosilních paliv!

Zde jsou čtyři způsoby, jak lidé jako vy budují cestu k bezpečnější, zelenější a mírumilovnější budoucnosti:

1. Přežili tajfun, teď vystupují proti největším světovým znečišťovatelům

15000 Filipínců pochoduje městem Quezon před Klimatickou konferencí v Paříži

Přeživší tajfunu, advokáti a neziskové organizace (včetně Greenpeace Jihovýchodní Asie) na Filipínách loni učinili historický krok, když vznesli právní stížnost u místní Komise pro lidská práva. To spustilo vyšetřování největších světových znečišťovatelů a  jejich zodpovědnosti za vzrůstající riziko dopadů klimatu a extrémního počasí, jako byl super-tajfun Haiyan, který 8. listopadu 2013 na Filipínách zabil tisíce lidí.

2. Mladí lidé žalují norskou vládu kvůli těžbě ropy v Arktidě

The People vs Arctic Oil. © Greenpeace

Greenpeace Nordic a organizace Natur og Ungdom podaly žalobu proti norské vládě, protože nové licence na těžbu ropy a plynu v Arktidě odporují pařížské dohodě o klimatu a porušují norské ústavní právo na zdravé životní prostředí pro současné i budoucí generace.

Hnutí představené i na webových stránkách nového klimatického dokumentu Leonarda DiCapria Je s námi konec? získává vyjádření solidarity ze všech koutů světa a shromáždilo již více než 90 000 podpisů, které v norském právním systému zvyšují relevanci případu.

Připojte své jméno zde - jména všech, kteří podepíšou petici, budou předána u soudu jako důkaz vzrůstajícího hnutí proti arktické ropě.

3. Seniorky podaly žalobu na švýcarskou vládu za její nečinnost proti změně klimatu  

Skupinová fotografie skupiny KlimaSeniorinnen (Seniorky pro ochranu klimatu)Skupinová fotografie skupiny KlimaSeniorinnen (Seniorky pro ochranu klimatu)

Před pouhými několika týdny ve Švýcarsku 459 žen ve věku 65 let a více spustilo právní výzvu, aby přinutilo vládu k silnější akci proti změně klimatu.

Stížnost sdružení KlimaSeniorinnen postoupí k soudu, pokud švýcarská vláda požadavky těchto žen nesplní.

4. Domorodí obyvatelé usilují o uznání jejich práv u Nejvyššího soudu Kanady

Místní obyvatelé před komunitním centrem Ilisaksivik v Clyde River, spolu s hosty z Greenpeace.Místní obyvatelé před komunitním centrem Ilisaksivik v Clyde River, spolu s hosty z Greenpeace.

V kanadské Arktidě je v sázce mnoho. V Kangiqtugaapiku (Clyde River) v teritoriu Nunavut na dálném severu domorodí obyvatelé vzdorují ničivé metodě seismických výbuchů. Inuitská komunita Clyde River nebyla dostatečně konzultována předtím, než byl projekt schválen, což porušuje jejich práva ukotvená v kanadské ústavě i v Deklaraci práv domorodých obyvatel OSN. Případ Clyde River bude slyšen u Nejvyššího soudu Kanady 30. listopadu.

Tento případ se sice nezabývá přímo změnou klimatu, ale je součástí vzrůstajícího odporu proti jedné z mnoha nebezpečných praktik ropného průmyslu.

Postavte se po jejich boku a řekněte kanadskému premiérovi Justinovi Trudeau, aby respektoval práva domorodých obyvatel a zastavil seismické výbuchy!

Foto ženy se sluncem #SunUnitesUsFoto ženy se sluncem #SunUnitesUs

...a ještě jeden bonus - nejedná se sice o právní případ, ale tisíce jednotných hlasů z 22 zemí arabského světa oslavují čistou solární energii a mír.

Od Maroka, pořádající země klimatické konference OSN odehrávající se tento týden, až po Irák lidé pomocí selfie fotografií se sluncem dokazují, že slunce nás spojuje, a vzkazují zákonodárcům z oblastí zalitých slunečními paprsky, aby se zavázali k využívání čisté solární energie.

Lídři a političtí delegáti na konferenci dostávají stovky fotografií těchto lidí se vzkazy #SunUnitesUs.

Je načase, abychom začali být ambicióznější. Jsme generací, která ukončí éru fosilních paliv.

Tom Lowe je správce mediálního obsahu v Greenpeace International.