Nastal čas, aby vlády byly odpovědné za své klimatické sliby. Musíme ochránit nedotčenou Arktidu a zachovat naši planetu pro příští generace! To je důvodem, proč nyní bereme „arktickou ropu“ k soudu. Konečně známe datum, kdy se začne rozhodovat o budoucnosti těžby v Arktidě. Naše právní řízení proti norské vládě, která udělila nové licence pro těžbu ropy v Severním ledovém oceánu, jde 13. listopadu k soudu!

:. Ropná plošina firmy Statoil poblíž města Tromsø v Norsku.

Jmenuji se Michelle. Jsem jednou z advokátek v tomto průlomovém případu a budu vás informovat o jeho průběhu. Když myslím na budoucí generace, myslím na svou neteř Blythe. Je jí teď 5 měsíců a má právo žít plnohodnotný, zdravý život – bez katastrofálních dopadů klimatických změn, které jsou patrné po celém světě. A přesně boj proti klimatickým změnám by měl být hlavní prioritou našich vlád.  Zdá se však, že potřebují trochu popostrčit, aby nám zaručily naše práva. Občanská společnost a mládí lidé po celém světě se proto obracejí na soudy. Naše generace může být tou, která učiní přítrž nekontrolované těžbě ropy.

:. Historickou žalobu na norskou vládu jsme podali v říjnu 2016.

Dovolte mi nastínit vám trochu právní pozadí celé kauzy. Norsko bylo jedním z prvních států na světě, který podepsal Pařížskou dohodu a slíbil, že pomůže omezit globální oteplování. Bohužel, ihned po podpisu začalo rozdávat obrovské oblasti v Norském moři ropným společnostem. Nové ropné vrty. V Arktidě! To je šílenství. Arktida má zásadní význam při regulaci zemské teploty. Proto nyní dokážeme u soudu, že vláda musí jednat a přijmout opatření – a to nejen ve smyslu dodržování Pařížské klimatické dohody, ale i norské ústavy.

Licence porušují norské ústavní právo na zdravé životní prostředí. Článek 112 hovoří jasně: "Každý člověk má právo na přírodní prostředí, které je příznivé pro zdraví a jehož rozmanitost a užitečnost zůstanou zachovány. Přírodní zdroje musí být spravovány s ohledem na dlouhodobé důsledky, na základě komplexních úvah, které zaručí ochranu tohoto práva i pro budoucí generace. Orgány státu přijmou opatření nezbytná pro dodržování těchto zásad".

Je zřejmé, že budování dalších ropných vrtů za účelem zvýšení těžby fosilních paliv v Arktidě je v rozporu s právy zakotvenými v článku 112. Požadujeme, aby vláda dodržovala ústavní záruky.

:. 

Nejde ale jen o Norsko. Jedná se o klimatickou spravedlnost pro nás, naše neteře a synovce, pro všechny naše děti – pro každou osobu a stejně tak i pro budoucí generace. To, co se nyní děje v Arktidě nezůstane v Arktidě – komunity po celém světě bojují s dopady klimatických změn. Bouře udělaly z lidí bezdomovce, záplavy zabíjely a hrůzná sucha způsobila hladomory. Nebudeme-li jednat nyní, změna klimatu způsobí mnohem nebezpečnější a častější projevy extrémního počasí a hladiny moří budou stoupat. Naše životy, domovy i životní prostředí jsou v ohrožení.

Za soudními procesy, které řeší klimatické změny, stojí zástup lidí bojujících za ochranu klimatu po celém světě – od Norska až po Filipíny. Jakmile se miliony z nás spojí a dovedou tuto bitvu k soudu, povede se nám vzít naši budoucnost zpět do našich rukou. Proces už podpořilo svým jménem Pokud jste tak ještě neučinili, přidejte se nyní a staňte se součástí generace, která ukončí těžbu ropy. Sledujte nás i nadále!

Michelle Jonker-Argueta je advokátkou Greenpeace International.