Prunéřov

Jsme fundamentalisti, kterým je úplně jedno, zda lidi budou mrznout, jen když zase prosadíme alespoň část svého fanatického programu? Zaslepenci? Prostě ekoteroristé, kteří chtějí zachránit planetu tak nějak bez ohledu na počet mrtvol?

No, co byste čekali, že se dočtete na našem webu: nejsme. Ale kvůli mediálním zkratkám se to občas těžko vysvětluje.

Včera se zdálo, že Greenpeace úžasně souzní s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a nadšeně souhlasí se zavedením uhlíkové daně, která výrazně zdraží mimo jiné i uhlí pro domácnosti, zato trochu nasytí podvyživený státní rozpočet… Alespoň se to dalo vyčíst ze zprávy ČTK, nebo třeba zprávy na serveru iHned.

Výborně: je minus třicet stupňů a nejvyšší čas, aby Greenpeace vzkázalo národu: mrzněte, hlavně, když se sníží emise! Lepší načasování si není možné přát. Prostě fundamentalistická drzost!

Komu nebyla harmonie mezi Kalouskem a Greenpeace podezřelá na první pohled a uvěřil v asociální podstatu našich názorů, je tedy třeba doporučit původní text, z něhož ČTK i iHned vycházely. Byl to text v týdeníku Ekonom, v němž kolega Janek Rovenský vysvětloval, za jakých okolností Greenpeace s uhlíkovou daní souhlasí.

Zde výňatek z článku v Ekonomu: „Ekologové: Snižte jiné daně. Se zavedením uhlíkové daně souhlasí i ekologové. V produkci skleníkových plynů je totiž Česká republika s více než 12 tunami na osobu za rok na nelichotivém šestém místě mezi zeměmi OECD. "Jakýkoli krok ke zdanění uhlíku je důležitý, ačkoliv většinu exhalací mají na svědomí velké firmy, které dostávají většinu emisních povolenek zdarma," řekl týdeníku Ekonom Jan Rovenský z ekologického sdružení Greenpeace. 
Daleko menší pochopení mají ekologové pro rozpočtové problémy vlády a požadují, aby operace zůstala příjmově neutrální. Nejlepší by podle nich bylo snížit současně sociální pojištění. Jinou možností zůstává pokles daně z příjmů či z přidané hodnoty,
tak aby se celková zátěž domácností ani drobných podnikatelů nezvýšila.“

Greenpeace tedy nemůže souhlasit se zavedením uhlíkové daně, pokud by se negativně dotkla životní úrovně lidí.