Prunéřov 
 Poslanci těsnou většinou hlasů podpořili návrh Jana Bureše (ODS), aby firmy, které znečišťují ovzduší, byly postupně zbaveny povinnosti platit za exhalace poplatky. Návrh prosadila rukou společnou a nerozdílnou ODS a KSČM za výrazné asistence poslanců ČSSD.

   Jak už je v České republice zvykem, zákon, který dává velkým znečišťovatelům beztrestnost, se jmenuje zákon o ochraně ovzduší.

   Ti, kdo zákon protlačili, argumentovali, že poplatky za vypouštění škodlivin dusí naši konkurenceschopnost. Navíc se Evropa chystá zavést velice přísné limity na znečišťování, kterým se stejně budeme muset tak jako tak přizpůsobit.

   V posledních letech velcí průmysloví znečišťovatelé platili na poplatcích zhruba půl miliardy korun ročně. Tyto peníze šly do Státního fondu životního prostředí, který je používal na opatření chránící přírodu a naše zdraví. Nešlo o žádnou novinkou, poplatek za znečišťování byl placen od roku 1991.

   Půl miliarda pokut ročně tedy už nebude od roku 2016 dusit český průmysl. Snad tím rychleji doženeme Německo. Jen pro ilustraci: za vypuštění tuny ne zrovna zdravé síry by měla firma v Česku zaplatit 1350 Kč. V Německu to bylo už před deseti lety v hrubém přepočtu 90 000 Kč.

   To, že touto cestou zvýšíme svoji konkurenceschopnost, je jistě šokující zpráva a ještě dlouho ji budeme vydýchávat. Něco tady však přece jenom nehraje.

   Pokud se naše podniky hodlají přizpůsobit tvrdým evropským normám, proč se bojí pokut, které by přece hrozily jen v případě, že se jim nepřizpůsobí a budou limity i nadále překračovat tak flagrantně, jako to dnes činí nejen na Ostravsku u limitů méně přísných?

   A je tady ještě něco. Existují propočty, podle nichž naše energetika a průmysl způsobí ročně škody na lidském zdraví a životním prostředí v řádu desítek miliard korun. Půlmiliardový poplatek byl jen symbolickým gestem v porovnání s těmito často nevratnými ztrátami. Díky reformě zdravotnictví si lidé, kteří toto všechno vydýchají, připlatí za poškození zdraví o to více ze svého.

   O svědomí poslanců ODS starost nemám. Mají ale komunisté a sociální demokraté, kteří pod vedením ODS zákon schválili, dobrý pocit z toho, koho tak nezištně přidusili?

Článek vyšel dne 14.2. 2012 v Právu.

Text byl zveřejněn s laskavým svolením Jana Kellera. 

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. je moravský sociolog, environmentalista a vysokoškolský profesor. Od roku 2000 působí jako profesor sociologie na fakultě sociálních studií Ostravské univerzity.
 

Foto: (c) Václav Vašků