Je poslední listopadová neděle. Na piedestal pomníku svatého Václava dopadají kapky deště a my netrpělivě očekáváme první příchozí. Historicky první český pochod za klimatickou spravedlnost právě začíná.

V předvečer začátku klimatické konference v Paříži tak 800 lidí v České republice bez ohledu na nepříznivé počasí přišlo říct jasné NE dalšímu navyšování globální teploty Země. Byli součástí největší světové klimatické akce vůbec.

Po celém světě se zapojilo přes 800 000 lidí. Jediné město, kde nebylo lidem umožněno se postavit za klimatickou odpovědnost, byla Paříž. 

To se ale mělo brzy změnit.

Vzhůru do Paříže

Namísto bílých prosincových vloček provázel začátek výpravy třicítky českých aktivistů podobný déšť, jaký vítal pražský listopadový pochod za klimatickou spravedlnost. Naložili jsme transparenty a batohy a při noční cestě Německem doufali, že přechod francouzských hranic proběhne bez problémů.

Naštěstí na nás nečekaly trable jako například na irské aktivisty, které chtěla francouzská policie i s trajektem vrátit zpět. Ani jsme neměli smůlu jako tisíc lidí, kteří směřovali do Paříže před týdnem a zůstali na hranicích.

Odvážně a se sluncem proti fosilosaurů

Jen jsme se v ranní Paříži trochu rozkoukali, vydali jsme se před Eiffelovu věž. Z Prahy jsme s sebou dovezli transparent s nápisem ODVAHU. Společně jsme ho roztáhli na prostranství před věží.

Chtěli jsme tak vyslat vzkaz a přání. Komu? Politikům jednajícím v centru La Bourget?

Spíš všem lidem, aby neztratili odvahu, ať už konference dopadne jakkoliv. Abychom mohli dál usilovat o čistou budoucnost bez fosilních paliv, budeme ji potřebovat všichni hromadu.

Majda Slamova3.jpg

:. Banner "Odvaha" před známou pařížskou dominantou. Foto: Majda Slámová

V pátek ráno nás zastihla zpráva, že francouzští aktivisté Greenpeace kolem Vítězného oblouku právě vytvořili obří slunce a na památce jsou i lezci s transparentem. Okamžitě jsme se vydali metrem na stanici Charles de Gaulle.

Policie však byla na místě rychle a všech 100 aktivistů už jsme jen viděli sedět v přistavených policejních autobusech. Slunce na místě však zářilo dál.

12362683_10153791702687458_8712781149823875013_o.jpg

:. Foto: Greenpeace

D12 aneb takhle vypadá demokracie

To nejdůležitější však mělo přijít v sobotu, kdy se očekával konečný výstup klimatické konference. Do Paříže se sjely desítky tisíc lidí z různých zemí, kontinentů, nejrůznějších sociálních skupinod studentů, po starší lidi i rodiny s dětmi.

Do Paříže dorazili také lidé z komunit, které čelí bezohledným praktikám fosilních a jaderných společností. Přicházejí o čistou vodu, půdu, obživu, své domovy i životy. Přijeli domorodí obyvatelé Aljašky, kteří čelí plánům na těžbu ropy v Arktidě,  zástupci původních obyvatel Amazonie trpící odlesňováním a záborem jejich půdy i lidé z německé Lužice, kterým hrozí, že jejich domovy pohltí uhelné lomy.

Účastnilo se také mnoho lidí z rozvojových zemí, které změnu klimatu pociťují nejvíce. Vlny veder, hurikány, požáry a ničivé povodně jsou jen malým výčtem toho, co pravidelně zažívají.

I přes zákaz francouzské vlády na veškeré protesty se 15 tisíc lidí rozhodlo ozvat, vyjít do ulic Paříže a nenásilnou občanskou neposlušností dát jasně najevo, že si svoji zem ničit nenechají.

Dopoledne jsme pomocí GPS aplikace vytvořili na mapě města obří nápis CLIMATE JUSTICE PEACE. Čeští dobrovolníci Greenpeace se přidali k těm francouzským a společně jsme zformovali písmeno E , jak jinak než ve  slově Peace☺ 

12369228_10153793573392458_1806934126872355773_n.jpg

Na policii létaly kostky

Úderem 12. hodiny se na ulici  L’avenue de la Grande Armée vytvořila obří červená čára. S červenými deštníky, transparenty, šálami i květinami jsme vytyčili hranici, za kterou už globální teplota nesmí stoupnout.

Skvělou atmosféru doplňovala rozličná hudba, bubny, tance, kreativní masky i hodně netradiční rekvizity. Největší úspěch sklidily obří nafukovací kostky, se kterými si lidé podobu celého pochodu pinkali. Když se zatoulaly mimo průvod demonstrantů, občas nám je přihrála zpět i přihlížející policie.

Pochod se pak spontánně vydal k Eiffelově věži, kde jsme se dozvěděli výsledek dvou týdnů jednání o budoucnosti naší planety.

10postprocesedPIC_8503.jpg

Foto: Zbyšek Jakubowicz

The people had the last word at the Paris climate talks.

This is just the beginning, and a beautiful beginning it was. Watch:

Zveřejnil(a) 350Canberra dne 12. prosinec 2015

Konference stačily, teď je čas na činy!

Po neúspěchu předchozích klimatických konferencí, v čele s fiaskem v Kodani, nikdo nic moc nečekal ani od té pařížské. Dalo by se tedy říct, že je lepší alespoň nějaká dohoda než žádná. Proč tedy ti ekologičtí aktivisté stále brblají?

Ano, to, že se téměř 200 států světa shodlo na tom, že je třeba udržet nárůst globální teploty pod hranicí dvou stupňů (ideálně na 1,5 stupni), je sice dobrý krok, ale ten měl nastat už v předchozích letech. Je dobré si říct, že máme problém, ale ještě důležitější je si jasně stanovit, jak ho budeme účinně řešit. A to se ani letos nestalo.

Dohoda uzavřená v Paříži klima nezachrání. Nezachrání ani ohrožené ekosystémy, ani místní komunity, anivymírající rostlinné a živočišné druhy.
To vše je teď na nás.
Je třeba se postavit obřím fosilním korporacím a vytvořit silnou občanskou společnost.
Je třeba nechat 80 % všech světových zásob fosilních paliv pod zemí, odstřihnout se od energie z uhlí a převést naše města a obce na 100% obnovitelné zdroje.
Je třeba přijmout zodpovědnost a postarat se o rozvojové země, které změnou klimatu trpí nejvíce, přestože vina je na straně zemí rozvinutých.


A jak je vidět na řadě příkladů, jde to! Letos se podařilo vyhnat Shell z Arktidy, kde hledal ropu, i z kanadské Alberty, kde devastoval krajinu těžbou ropných písků. Místní lidé ve Spojených státech díky dlouhodobému úsilí dokázali zastavit plány na stavbu ropovodu Keystone. A také v České republice se podařilo překazit plány uhlobaronů na likvidaci Horního Jiřetína. Příští rok v květnu se chystá uzavření uhelných dolů v Německu.

To vše se daří díky vytrvalému úsilí lidí jako jste právě vy, kteří se rozhodli něco dělat a ne jen bezmocně přihlížet tomu, jak se jejich domov mění ve vytěženou, zdevastovanou nebo kontaminovanou pustinu.

I Will Keep On – #ActionsForClimate

Pariisin ilmastosopimus sysää ilmastoa kärventävän fossiilisen energian historiaan. Sopimus ei kuitenkaan yksinään pysäytä ilmastonmuutosta. Sen teemme me tavalliset ihmiset ympäri maailman vaatimalla poliitikoilta sopimuksen tavoitteiden mukaisia toimia!Näytä että olet mukana, kun ilmastonmuutos pysäytetään. Ota tänään kuva itsestäsi I Will Keep On -viestin kanssa ja jaa se #ActionsForClimate -tunnisteella.

Zveřejnil(a) Greenpeace Suomi dne 14. prosinec 2015

Děkujeme našim přátelům z Hnutí Duha a Friends of the Earth, Mladých zelených, Klimatické koalice, Autonomního sociálního centra Klinika i dalším, kteří se vydali do Paříže a pomohli tuto výpravu uskutečnit.

 

16. prosince 2015 Aktivisté před Eiffelovou věží.

 

:. Čeští aktivisté před Eiffelovou věží. Foto: Majda Slámová