Představte si, že je vám osm let a malujete obrázek Arktidy. Nejsou tam žádné ropné plošiny, obří lodě a ani politici, co se o ni hádají.

Je to jen nekonečné moře a jiskřivý led, který obývají úžasná zvířata a domorodci zvyklí na drsné severské klima, občas sem zavítají stateční badatelé. Arktida je čarovné místo lákající k objevným výpravám a nespoutanému snění.

Aspoň takhle to LEGO podává dětem. Jeho nová arktická stavebnice přináší magický svět za severním polárním kruhem do dětských pokojů. Pomáhá dětem Arktidu poznat a vybudovat si k tomuto místu vztah.

Lego, řekni Shellu ne

Ale LEGO dětem nevypráví celý příběh. Zamlčuje jim, jak pomáhá Shellu toto krásné a křehké místo ničit. LEGO uzavřelo se Shellem smlouvu, díky níž si těžařský gigant usilující o těžbu ropy v Arktidě vylepšuje svou pošramocenou pověst.

Shell a LEGO spolupracují již dlouho – od sedmdesátých let minulého století – a LEGO hraje hlavní roli při budování dobrého jména společnosti Shell.

Shell chce využít tající Arktidu k těžbě fosilních paliv, jejichž spalování tání ledu ještě zrychluje. Navíc vědci varují, že ropná havárie, která je v této oblasti velmi pravděpodobná, by Arktidu nenávratně poškodila. Shell si za svůj nebezpečný plán vysloužil tvrdou kritiku ekologických organizací, úřadů na ochranu životního prostředí i médií.

Shell ví, že pokud má být jeho arktický projekt životaschopný, musí si firma vylepšit reputaci. A smlouva s LEGEM, nejoblíbenějším výrobcem hraček na světě, je snem všech expertů na vztahy s veřejností.

Na čerpacích stanicích Shellu v 26 zemích se prodalo nebo rozdalo už více než 16 milionů stavebnic LEGO s logem firmy Shell. Těžaři jsou z výsledků akce, která jim zvedla prodej o 7,5 procent, tak nadšeni, že na letošní rok plánují další.

LEGO si také zakládá na své dobré pověsti, a to zejména slibem, že chce dětem zachovat lepší svět. Vedle toho se LEGO systematicky snaží minimalizovat svůj dopad na životní prostředí: firma investovala do větrné elektrárny v moři a do konce desetiletí chce spotřebovávat výhradně energii z čistých zdrojů. Vysokou spotřebu papíru na obaly k hračkám dokázalo LEGO v posledních letech značně snížit a do roku 2015 by měla firma používat jen papír z certifikovaného dřeva.

 

Kvůli partnerství se Shellem má dobrá pověst firmy LEGO povážlivé trhliny. LEGO přináší Shellu vyšší zisky z prodeje ropných produktů a posiluje věrnost jeho zákazníků. A to prostřednictvím dětí, jejichž náklonnost si Shell nezaslouží.

Nemůžeme to takhle nechat. Shell se nyní chystá těžit ropu v Arktidě a nastal čas, aby mu LEGO řeklo NE. Proto jsme dnes zahájili velkou kampaň. Spolu s více než 5 miliony ochránců Arktidy po celém světě vyzveme LEGO, aby se k nám přidalo.

Víme, že tento příběh může skončit dobře. Vyzvěte LEGO, aby přestalo čistit Shellu pověst!
Petici můžete podepsat zde.

PS: Další podrobnosti o spolupráci firem LEGO a Shell se můžete dočíst v nové zprávě Greenpeace.