LEGO říká, že je mu smutno. Greenpeace použilo jeho proslavenou značku v kampani proti plánům Shellu těžit ropu v Arktidě.

Jsme také smutní.

Je nám líto, že vidíme tak známou a oblíbenou firmu, jak díky ochotě svého vedení pomáhá Shellu napravit jeho pochybnou pověst.

Lego, řekni Shellu ne

Greenpeace obdivuje LEGO. Jeho hračky jsou inspirativní a poučné. Jsou zábavné nejen pro miliony dětí, ale také pro nemálo dospělých na celém světě. Jedná se rovněž o jednu z nejprogresivnějších firem, s jakou jsme kdy pracovali. Už má za sebou celou řadu pozitivních kroků ke snížení svého vlivu na životní prostředí.

Proto je partnerství firmy LEGO se Shellem tak špatná zpráva.

Etika Shellu je zcela v rozporu s vysokými standardy, o něž dbá LEGO. LEGO chce řešit změny klimatu, Shell ne. Shell chce, aby naše závislost na špinavých fosilních zdrojích, jako je ropa, trvala ještě mnoho desetiletí. LEGO podporuje čisté zdroje energie, Shell ne. Prodal většinu svých obnovitelných zdrojů a stále má zhoubný vliv na globální jednání o omezení skleníkových emisí. Shell podporuje ty, co probíhající změny klimatu popírají a blokuje rozvoj čistých zdrojů energie.

 

LEGO říká, že předpokládá, že Shell „dodržuje platné zákony všude, kde působí.“ Ovšem existuje dostatečné množství důkazů, že v Arktidě není Shell schopný zákony dodržovat a fungovat bezpečně. Kromě toho, že je Shell zodpovědný za havárie ropných plošin, požáry na těžebních lodích, směšné bezpečnostní vybavení nebo daňové machinace, Shell porušil zákon, když se pokusil těžit ropu v aljašské části Arktidy. A to už dvakrát.

Těžební lodě Shellu „Noble Discoverer“ a „Kulluk“ nevyhovovaly požadavkům zákona na ochranu ovzduší v USA, který chrání oblasti jako je Arktida před znečištěním. Nešlo o výjimku – úřady objevily opakované porušení pravidel v době, kdy byly obě lodi v ledových vodách Arktidy a uložily Shellu pokutu přesahující 1 milion USD.

LEGO chce zanechat planetu v lepším stavu pro naše děti. Totéž chce Greenpeace. Ale nechceme, aby se budoucí generace musely potýkat s tím, co prosazuje Shell.

LEGO zdůvodňuje své partnerství se Shellem tím, že chce, aby se jeho hračky dostaly k více dětem. Musí nejziskovější hračkářská firma na světě odložit svoje vlastní hodnoty jen kvůli zvýšení prodejů? Dalo by se LEGO dohromady s tabákovými firmami, jen aby se jeho kostičky dostaly k masám?

„Jen to nejlepší je dost dobré“, říká ředitel LEGa Jørgen Vig Knudstorp. Přejeme si, aby to byla pravda. Ale nemůže být, dokud bude LEGO pomáhat Shellu vylepšovat pověst.

LEGO se musí přidat k ochráncům Arktidy a říct Shellu NE.