Hlavním poraženým v právě skončené bitvě o prosazení Pavla Tykače na českém energetickém trhu jsou tuzemské teplárny a jejich zákazníci. Mohlo to být jinak. A možná ještě bude.

Daniel Beneš si s Kubovým i Nečasovým požehnáním zacpal nos a udělal dvojitý energetický deal desetiletí s Pavlem Tykačem a jeho Czech Coal. Tykačovci získali kontrakt na dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady na dalších nejméně 40 let a navrch jim ČEZ prodá elektrárnu. Uzavření dohody nezabránilo ani to, že policie v současnosti stíhá kupce pro miliardový tunel z devadesátých let („Malí akcionáři, plačte!“ vzpomínáte?). To už chce silnou motivaci.

Viditelným poraženým zůstal Daniel Křetínský a jeho EPH. Hlavní obětí Tykačova vzestupu ale budou tuzemské teplárny.

Rypadlo

Pro teplárny je i v rámci územních ekologických limitů těžby k dispozici dostatek uhlí minimálně do roku 2035. V současnosti spotřebují přibližně čtvrtinu jeho tuzemské produkce, zbytek končí v elektrárnách ČEZu. Připomeňme, že elektrárny využívají jen 30 % – 40 % energie obsažené v palivu, zatímco teplárny (vyrábějící současně elektřinu a teplo) mají obvykle účinnost až dvakrát vyšší.  A zatímco teplo z tepláren hřeje milióny lidí, loni Česká republika vyvezla více elektřiny, než spotřebují všechny české domácnosti dohromady. I ministerstvo průmyslu proto v nové energetické koncepci prohlašuje, že chce zvýhodňovat teplárny před prostou výrobou elektřiny.

V praxi to ale vypadá spíš tak, že se Kuba s Nečasem rozhodli teplárny vyhubit. Jen samotné Počerady a Chvaletice totiž spolykají ročně 9,5 miliónů tun uhlí. To je jen o málo méně, než ke svému provozu potřebují všechny tuzemské teplárny dohromady. Původně měly být obě zmíněné elektrárny po roce 2016 uzavřeny. Teď budou místo toho pálit teplárenské uhlí z Czech Coalu. Tykač totiž patrně nekupuje za více než čtyři miliardy elektrárnu proto, aby je za tři roky zboural.

Většina dostupného uhlí bude končit v elektrárnách pracujících na export a teplárny (a jejich zákazníci) ostrouhají. Je to definitivní? Na první pohled ano.

Ovšem alespoň pokud jde Počerady, může se Czech Coal dočkat nepříjemného překvapení. Greenpeace totiž pomohlo již před dvěma lety místnímu občanskému sdružení Kořeny podat žalobu proti novému povolení hornické činnosti ve velkolomu Vršany (který zásobuje právě Počerady). Mimo jiné jsme trvali na splnění podmínky požadované Ministerstvem životního prostředí, že většina vytěženého uhlí musí být přednostně nabízena teplárnám. Pokud správní soud naší žalobě vyhoví a v novém řízení úřady uvedenou podmínku uloží, bude mít Pavel Tykač drobný problém: kde vzít milióny tun uhlí, které slíbil dodávat do Počerad.

Proč Greenpeace, které má v programu co nejrychlejší úplný konec uhlí, pomáhá uhelným teplárnám? I při nejrychlejším možném přechodu na čistou a chytrou energetiku (viz studii Energetická [r]evoluce) a při zachování limitů těžby bude ČR využívat uhlí dalších cca 40 let. Mělo by být proto přednostně využíváno v technologiích, které jsou efektivní.  A elektrárny, které 70 % energie obsažené v palivu promrhají v chladicích věžích, takovou technologií prostě nejsou.

Komentář vyšel 22.3. 2013 v deníku E15.