Kam až byste zašli, abyste zachránili budoucnost svých potomků?

Co má váš život společného s nomády v Himalájích? Myslíte, že nic?

Odpověď nabízí film The Broken Moon, vítěz několika mezinárodních festivalů, který můžete spolu s námi vidět již tuto sobotu v Bio OKO v Praze.

Toto dokumentární drama provází himalájského nomáda Sonama, který žije spolu se svým kmenem v jedné z nejdrsnějších a nejizolovanějších oblastí světa, v západním Himaláji. V důsledku změny klimatu dochází k vysychání vodních toků a dříve zelená údolí se mění na poušť. Nedostatek vody ohrožuje přežití jeho kmene.

Příběh himalájských nomádů jasně ukazuje utrpení těch, kteří již nyní čelí dramatické proměně svých životních podmínek v důsledku změn klimatu.

Rychlé tání horských ledovců a následný nedostatek pitné vody patří k jednomu z nejhorších důsledků klimatických změn. Nepředstavují však ohrožení pouze pro obyvatele Himaláje. Na vodě z řek, které vytékají z horských ledovců, totiž závisí více než šestina světové populace.

Pozvánka na film: 

Za změnami klimatu přitom stojí především západní průmyslová společnost, tedy i my. Enormní množství skleníkových plynů, které jsme do atmosféry vypustili od počátku průmyslové revoluce, způsobuje nárůst globální teploty a proměnu klimatu.

Nejvíce postiženi ovšem nejsou viníci, ale především chudí lidé v rozvojových zemích, kteří „za nic nemůžou“ a kteří mají jen malý potenciál se se ztrátou svého živobytí vyrovnat.

Jen s nepatrnou mírou nadsázky lze říci, že se jedná o druh moderního kolonialismu.

Život lidí dramaticky ovlivněný nedostatkem vody jsem si vyzkoušela sama na vlastní kůži, když jsem před dvěma lety pracovala v Nepálu. Lidé v této zemi žijí na hranici či za hranicí extrémní chudoby a potýkají se s mnoha problémy, se kterými se nicméně vyrovnávají až s překvapivou bravurností.

Avšak nedostatek vody v souvislosti se změnou klimatu narušuje křehkou rovnováhu jejich životů a představuje pro ně existenční ohrožení.

Tato přímá zkušenost mě přivedla k pochopení komplexnosti důsledků, které změny klimatu pro lidstvo znamenají, a na cestu k prosazování řešení, tedy do Greenpeace.

Vy však nemusíte jezdit pro tuto zkušenost na druhý konec světa, stačí zajít v sobotu do kina.

Pozvánka na film (pdf) 

Informace:
Film uvede velvyslankyně Jihoafrické republiky, kde právě probíhají jednání OSN o ochraně klimatu. Po jeho zhlédnutí bude následovat panelová diskuse s řadou odborníků. Promítání pořádá Klimatická koalice příležitosti Světového dne na ochranu klimatu a konference OSN v jihoafrickém Durbanu.

Kdy: 3. 12. 2011, 17:00
Kde: Bio OKO Praha
Film je s českými a anglickými titulky.

Himalaj
Ledovec Rongbuk (5 800 m.n.m.), Mount Everest - Horní snímek pochází z r. 1968. 
Dolní snímek je z 28. dubna 2007 a ukazuje rapidní ústup ledovce způsobený změnou klimatu. Ledovce jsou zdrojem vody velkých čínských a indických řek, které zásobují vodou miliony lidí. Během posledních 40 let zmizely dva kilometry Středního ledovce Rongbu. (
© John Novis/Greenpeace)