Roky žili lidé v Horním Jiřetíně v nejistotě, zda velkorypadla těžařů nesrovnají jejich domovy se zemí. Jiřetín se ubránil, ale jeho závislost na uhlí trvá. Ano, kdysi sloužilo dobře. Znetvořená krajina, zničené zdraví, zamořený vzduch a změna klimatu jsou však dobrými důvody, proč se vydat jinou cestou. Někteří z Vás nám pomohli Jiřetín ochránit před zbouráním, všichni teď můžeme pomoci zbavit ho uhelné závislosti a zároveň udělat radost žákům a učitelkám místní školy - tam totiž s projektem www.vyzvaprojiretin.cz začínáme.  

Přispějte na školu přímo!

Dlouhé, ostré zvonění, okamžitě mi naskakují stejné pocity jako před dvaceti lety, když jsem ho slyšel naposledy. Děti křičí, smějí se a peláší do tříd, já mířím do ředitelny. V duchu přemýšlím, jak to celé ředitelce podám a hlavně jsem napnutý, co ona na plán zbavit školu kompletně uhlí řekne. Uklidňuje mě, že se mnou jde starosta Jiřetína a kolegové, kteří jí budou vysvětlovat to nejkomplikovanější – jak se to vše zaplatí a hlavně, že pro to bude muset škola něco udělat.

 

Škola, základ života

V místnosti voní káva a přijetí mladé, energické ředitelky je více než milé. Ledy se prolomily ještě dříve, než se začalo jednat. Přesto začínám vysvětlovat, proč jsme tady opatrně a pozvolna. Mluvím o tom, že by prolomení limitů znamenalo zbourání celého města včetně školy. A že uhelná hrozba se nad Jiřetínem vznáší dodnes. Proto chceme městu pomoci se zbavit závislosti na špinavém uhlí a využít potenciál obnovitelných zdrojů a energetických úspor. Chceme symbolicky začít se školou, která vychovává budoucí generace obyvatel Jiřetína. Jejich rodiče a prarodiče zažili vyhánění lidí z domovů a bourání obcí kvůli těžbě uhlí. Na vlastní oči vidí zničenou krajinu a vědí, co to je žít v nejistotě, že jednoho dne bagry a buldozery srovnají jejich domov se zemí. Chceme, aby se jiřetínské děti nemusely bát o své domovy. Chceme jim ukázat, že budoucnost je v čistých zdrojích energie, pomocí nichž si samy mohou elektřinu vyrábět.

Vedení školy je nápadem nadšeno a společně se domlouváme, co uděláme. Náš plán je jednoduchý i ambiciózní zároveň. Chceme společně vybrat peníze na instalaci fotovoltaických panelů na střechu školy. Finance se budou vybírat pomocí dárcovských výzev pomocí webu www.vyzvaprojiretin.cz. Například někdo vyzve své přátele, aby místo dárků k narozeninám přispěli na jeho výzvu, další slíbí, že když vybere jím stanovenou sumu, bude chodit měsíc bos. Fantazii se meze nekladou. Čím více vybereme, tím více panelů instalujeme. Panely mají doplnit tepelná čerpadla, která nahradí stávající kotel na uhlí. Součástí projektu je i plán odebírat veškerou další elektřinu z obnovitelných zdrojů. Pokud se nám to vše povede, bude škola od nového školního roku 100% obnovitelná. Navíc chceme, aby Jiřetín byl příkladem i jiným městům, těm bezplatně nabídneme námi vytvořený nástroj na uspořádání podobné sbírky pro jejich budovy. Cílem je vybrat alespoň 300 tisíc korun, které umožní instalovat 10kWp fotovoltaický systém.

Ředitelka s plánem souhlasí a navrhuje, že si učitelský sbor vytvoří vlastní výzvu a společně začínáme plánovat „školní interaktivní den o energetice“, během kterého celý plán zveřejníme a zároveň přiblížíme žákům téma obnovitelné energie v teorii i praxi.

Nejlepší je zmrzlina

Opět zvoní, opět jsem trochu nervózní, tentokrát ale místo do ředitelny mířím do sborovny, místnosti pro mě skoro posvátné. Čeká na mě téměř kompletní učitelský sbor, kterému mám vysvětlit, jak přesně bude probíhat „interaktivní den“. Řešíme hlavně praktické věci - zábavnou i poučnou přednášku o základech energetiky, malování sluníček a vytváření větrníčků, společné focení, tiskovou konferenci, recyklační dílnu, stánek s virtuální realitou i  „solární“ zmrzlinu.

Následující den vše startuje. Ve škole panuje speciální atmosféra a jistě nejen proto, že se dnes nezkouší. Speciální je i tisková konference situovaná do učebny dětí z druhé třídy. Novináři se zvoněním usedají do malinkatých lavic a náš tiskový mluvčí sedí za katedrou. Kromě mě mluví i starosta Horního Jiřetína, ředitelka školy a zástupce firmy, která dodá fotovoltaické panely. Novinářům se projekt libí, ale ještě více se líbí dětem. To už totiž čekáme na společné focení všech žáků a učitelů před školou a posloucháme jejich nadšené reakce. Nad hlavami nám poletuje dron s fotoaparátem a děti se nemohou dočkat na okamžik, kdy nad hlavu vztyčí vzkaz, který celou proměnu školy symbolizuje – neJSME oldChOOL. Děti i učitelé jsou úžasní, focení trvá dlouhé minuty, dav dětí se vlní, tancuje, skáče a skanduje, aby videa a fotky byly co nejlepší, aby každý, kdo škole pomůže, věděl, pro koho to dělá a jakou radost tím přináší.

Po focení začíná „volná zábava“ pod dozorem učitelů, kteří umravňují žáky na jednotlivých stanovištích. Velký úspěch má virtuální realita, ale nejvíce školáků je však u stánku se „solární” zmrzlinou, kde se tvoří dlouhá fronta.

Až v září zase zazvoní

Pro mě osobně a další kolegy vše teprve začíná. Vybrat 300 tisíc pomocí dárcovských výzev je pro nás samotné velká výzva. Nikdy jsme nic podobného nedělali, je to velký test a učíme se za chodu. Stále mám před očima ty desítky nadšených dětí a jejich skvělých učitelů, kteří se těší, že jejich škola bude COOL. Začátek byl náramný, starosta Buřt slíbil, že se oholí, když vybere 50 tisíc, Jakub z Prahy během pár hodin vybral tisíce, že bude chodit měsíc bos, objevuje se první výzva za 100 tisíc. Celkem jich je ke konci června 34, ale letní prázdninové zpomalené tempo dopadlo i na projekt www.vyzvaprojiretin.cz a z cílové částky máme zatím jen třetinu. Až v září zase zazvoní a já budu stát před dveřmi ředitelny, nedovedu si představit, že budu mít pro jiřetínskou školu jinou zprávu, než že uhlí je pro školu minulost. Nedokážu si představit ty desítky zklamaných dětských pohledů. Pokud mě tohoto zážitku chcete ušetřit, ale hlavně pokud chcete pomoci nastartovat energetickou revoluci v Jiřetíně, běžte na www.vyzvaprojiretin.cz a přispějte na některou ze stávajících výzev. Nebo si založte vlastní.