Proč se v neděli 9. června před Rudolfinem motalo tolik lidí kolem bílého transparentu se zeleným nápisem? Proč se fotí s tou bublinou u pusy? To pražská skupina dobrovolníků pořádá akci na pomoc a podporu Turecku. Za zády jim stojí Pražský hrad, v rukou mají poselství míru a svobody. 

Akce na podporu Gezi v Praze

Náměstí Jana Palacha si vybrala pražská lokální skupina jako ideální místo ke společné fotce s banerem požadujícím mírový protest v Gezi, a tím i k vyjádření podpory těm, kteří v Turecku protestují za svá občanská práva jako jsou svoboda slova nebo svoboda projevu.

Podobnou akci svolala i brněnská lokální skupina - sešli se stejný den ve 13 hodin příznačně na náměstí Svobody.

Brněnská akce na podporu Gezi

Co se vlastně v Turecku děje? Začalo to jako mnoho věcí prostě. Poklidným protestem proti zničení parku Gezi, jednoho z posledních veřejných kousků zeleně v Istanbulu. Pak ale přišlo policejní násilí, slzný plyn, vodní děla, obušky. A tak protest brzy přerostl v celonárodní hnutí proti stále více autoritářské vládě.

Pražská i brněnská lokální skupina se tak zapojily do celosvětové fotografické akce. Fotky ze všech koutů planety budou příští víkend promítány právě v parku Gezi na náměstí Taksim, kde má kancelář turecká Greenpeace. Svět bude stát za svobodou a vzkáže: Turecko - nejste v tom sami.

Bližší infromace o tom, proč Turecko vře, najdete třeba na tomto blogu Greenpeace nebo v článku Jana Beránka.