Shell - Helsinki action

Jedna z předních světových pojišťoven, Lloyds of London, ta, která stanovuje celosvětové standardy v posuzování rizik, varuje investory před těžbou v Arktidě. Případná ropná havárie totiž podle nich představuje zcela „výjimečné a obtížně zvladatelné riziko.“
Celou zprávu Lloyds si můžete přečíst zde.

Místní obyvatelé, vědci a ekologické organizace to samé říkají už celá léta. A když i celosvětově respektovaná pojišťovna vystoupí a varuje investory v této věci, lze jen stěží celou akci považovat za dobrý podnikatelský záměr. 

V článku v anglickém deníku Guardian konstatovala pojišťovna Lloyds i uznávaný britský think tank Chatham House, že těžba ropy v Arktidě by tento křehký ekosystém mohla zcela zničit.

Pro ropný průmysl, a zvláště pro mezinárodní ropné společnosti typu Shell, představuje Arktik jednu z posledních šancí. Snadná těžba ropy už je minulostí - zbyla už jen místa, v nichž je těžba technicky náročná, finančně nevýhodná nebo nebezpečná pro životní prostředí - hlubiny Mexického zálivu, ropné písky v Kanadě a nyní i Arktida.

Polar bearsPokud si přečtete podrobnosti o riskantním podniku, který představuje právě vstup Shellu do Arktidy, budete mít jenom další důvody k obavám. Těžba ropy v arktických vodách je pro Shell prioritou - jen projekt na Aljašce představoval asi sedminu celkových jejich výdajů na průzkumné vrty pro rok 2011.

A ačkoli investují do hledání ropy obrovské částky peněz, připouští zároveň, že si ani nespočítali finanční dopad možné závažné ropné havárie v Arktidě. Je třeba si uvědomit, že jakákoli ropná katastrofa v náročných podmínkách této oblasti by měla ty nejhorší možné následky - což připouští i vlastní studie Shellu. Záchranné práce by byly po dvě třetiny roku zcela nemožné.

To vše je ale jen špička ledovce. Při podrobnějším pročítání obchodních plánů Shellu pro oblast Arktidy v USA, Kanadě a Rusku se ukazuje řada věcí, které představují hazard jak s křehkým životním prostředím, tak s penězi investorů po celém světě.

Pokud je Shellu jedno, do jakého nebezpečí se žene, nám to jedno není. A investorům snad taky ne.

Pripojte se i vy a řekněte NE! těžbě v Arktidě.

Autor: Vicky Wyatt, Greenpeace UK