Dalším příkladem toho, jak neuvěřitelně špatný nápad představuje těžba ropy v Arktidě, je havárie ropné plošiny Kulluk. Vrtná souprava společnosti Shell najela na mělčinu u pobřeží ostrova Sitkalidak, poblíž města Kodiak na Aljašce. Toto prastaré vrtné zařízení bylo vlečeno zpátky do přístavu poté, co skončila neuvěřitelně neúspěšná letní sezóna těžby ropy. Kulluk se dostal do vážných problémů a narazil na břeh.

Minulý čtvrtek vlekl zcela nový remorkér Aiviq firmy Shell (který stál 200 milionů dolarů), plošinu Kulluk zpět z Arktidy, když se dostal do špatného počasí v Beringově moři. Díky tomu prasklo 120 metrů dlouhé vlečné lano a plošinu začalo volně unášet moře. V pátek se remorkéru podařilo znovu Kulluk připoutat, ale přitom 80 km jižně od ostrova Kodiak „utrpěl vícenásobné poruchy motorů“. Ropná souprava se tak opět uvolnila a byla unášena devítimetrovými vlnami a větrem o rychlosti více než 60 km/h.

V sobotu evakuovala americká pobřežní stráž prostřednictvím helikoptéry posádku na Kulluku a plošina spustila kotevní řetězy, aby zpomalila svůj postup směrem k pobřeží. V průběhu neděle byly znovu připojeny vlečné řetězy, ale opět praskly. Nakonec se v pondělí ráno podařilo remorkéru Aiviq znovu obnovit spojení s ropnou plošinou, jen asi 30 kilometrů od pobřeží ostrovu Kodiak. Poté remorkér začal s odtažením do města Port Hobron na Aljašce. Nicméně později v průběhu pondělní noci opět praskly vlečné řetězy, a to jen 6 kilometrů od pobřeží, a brzy poté najela vrtná souprava na mělčinu.

 

Na palubě Kulluku je 526.000 litrů motorové nafty a více než 45.000 litrů hydraulického oleje, ale zatím nebyly pozorovány skvrny značící únik. I přesto jeden z úředníků zapojených do záchranné akce pronesl varování. Prohlásil: „Zatím neznáme míru poškození. Je příliš tma. Počasí je strašné.“ Společnost Shell a americká pobřežní stráž v současné chvíli plánují své další kroky, ale výrazně jim v tom brání „extrémní povětrnostní podmínky a vzedmuté moře.“

Už víme, jak strašlivé následky může mít ropná havárie na Aljašce. V roce 1989 narazil ropný tanker Exxon-Valdez na útes Bligh Reef a stovky tisíc barelů ropy se vylily do průlivu Prince Williama. Ropa přitom v silné vrstvě pokryla rozsáhlé oblasti moře a pobřeží a zabila tisíce ptáků, mořských vyder, tuleňů a kosatek. Dokonce i dnes tato oblast stále trpí následky.

Bohužel tento druh incidentů není pro Shell ničím novým. Pokusy této společnosti těžit ropu v mrazivém Čukotském a Beaufortově moři byly provázeny nehodami a neštěstími na každém kroku: od těžebních lodí vyplavených na břeh, přes hořící motory a neúspěšné bezpečnostní kontroly až po klíčová zařízení „rozdrcená jako plechovka od piva“. Snahy Shellu o nalezení ropy v Arktidě se potácí z jedné drahé a bezohledné frašky ke druhé.

Shell tvrdí, že jeho arktický program má „světovou úroveň“ v tom, jak se vyrovná s jakoukoli případnou nehodou. Náraz vrtné soupravy na mělčinu je však jen dalším příkladem toho, jak je Shell naprosto neschopný pracovat bezpečně v jednom z nejvzdálenějších a nejextrémnějších prostředí naší planety. Kdyby nebylo ohroženo jedno z nejvíce nedotčených prostředí zamrzlého severu, bylo by to téměř komické. Místo toho to je tragické. Spíše než abychom otvírali daleký sever ropným společnostem, potřebujeme udržet toto křehké místo mimo dosah bezohledné industrializace.

Přidejte se k nám a pomozte nám zachránit Arktidu.

Ben Ayliffe je ornitolog, vedoucí arktické kampaně Greenpeace